Tufan Demir: “RBMA’den döndüğümde, başıma gelen en güzel şey diye düşünmüştüm”

Bu Cumartesi, Burgazada’daki Peyote Cennet Bahçesi’nde RBMA Sunset’in açılışını yapacak olan Tufan Demir, geçtiğimiz yıllarda katıldığı RBMA deneyimini ve dahasını anlatıyor.

Berlin’de gerçekleşecek olan Red Bull Music Academy 2018 için başvurular devam ediyor.  Müzisyen, prodüktör, DJ, ses mühendisi ve vokalistlerin başvurabileceği RBMA için son başvuru tarihi 4 Eylül! Daha önce yerli sahneden RBMA’ye katılma şansını yakalamış isimlerle akademideki deneyimlerini, hangi müzisyenlerle birlikte çalışma fırsatı yakaladıklarını ve dahasını konuştuk.

RMBA’ya başvurmaya nasıl karar verdin? Başvuru sürecindeki hazırlığın nasıl oldu?

Daha önceden RBMA’ye katılan arkadaşlarım başvurmam için oldukça motive ve ikna edici hikayeler anlatmışlardı, bir yandan müzik çevresinde tanıdıklarım da sürekli iteler hale gelmişti. Başvuru zamanı gelince bir gazla oturup doldurmayı başladım ancak aslında önümde konsantrasyon isteyen ciddi bir form olduğunu fark ettim. O yüzden de formun farklı bölümlerine ayrı ayrı zaman ayırdım ve günde bir kaç saatimi bu işe verip aşağı yukarı bir haftada tamamladım.

RBMA’daki deneyimlerinden biraz bahseder misin? Nasıl bir süreç vardı, ne gibi workshop’lara katıldın, hangi müzisyenler yer alıyordu?

Akademi aslında kabul e-maili ile başlıyor ve takip eden bir dizi iletişim ile devam ediyor ancak yine de akademiye varınca gerçekten farklı bir deneyimin parçası olduğunu anlıyorsun. Akademi ekibinde Gerd Janson, DJ Zinc ya da Todd Osborn gibi çok sevdiğim isimler vardı. Konuşmacılar arasında aklımda kalanlar ise DJ Premier, Arthur Baker, Benga, Georgia Anne Muldrow, Mulatu Astatke, Prins Thomas ve Martyn Ware.

Senin için RBMA ne anlama geliyor ve hayatını nasıl değiştirdi?

Ben 2007 yaz sonunda Toronto’ya gittim; tam 10 sene olmuş. Döndüğümde hayatımda başıma gelen en güzel şey diye düşünmüştüm. Orada yaşananlar hafızama gerçekten mutlu parçalar ekledi ancak hayatıma asıl etkisi daha sonra oldu. Akademide tanıştığım hem katılımcılardan hem de ekipten birçok kişi ile yakın dostluklar kurdum ve 10 sene sonra hala görüşmeye devam ettiğim de birçok arkadaşım var. Gelecek ay Mauro (Mat64) ile tatile çıkıyoruz mesela. Birçoğu ile hala görüşüyor olmanın getirdiği güzelliklerden birisi ise sürekli farklı müzikler duymanıza kapı açması.

RBMA’ya katılacaklara ne gibi önerilerde bulunursun?

Öncelikle başvuru formuna gerekli zamanı ayırmaları gerektiğini düşünüyorum, zor olduğunu düşünüp vazgeçmemek lazım çünkü sabredip kelimeleri düzgün bir şekilde kağıda döker; kendini diğer adaylardan neyin farklı kıldığını anlatmayı becerebilirsen sonunda asla unutamayacağın bir deneyim var.

RBMA sayesinde tanıştığın en ilham verici isim kimdi?

Sanırım Mulatu Astatke’ydi. İki saat boyunca herkes pür dikkat dinlemişti kendisini. Youtube’da olması lazım, özellikle sevenleri mutlaka izlemeli.

RBMA’ye başvurmak ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.