Dema'dan kurtuluş yakın: Twenty One Pilots, Clancy ile geri dönüyor

Yazı: Eylül Ege

Columbus, Ohio merkezli Tyler Joseph ve Josh Dun ikilisi Twenty One Pilots, küresel çapta bilinirliğini sağlayan Blurryface albümünün 2015’e tarihlenen yayınından tam dokuz yıl sonra, yine aynı gün olan 17 Mayıs’ta yeni bir uzunçalar paylaşacağını duyurdu. Prodüktörlüğünü Joseph ve Paul Meany’nin üstlendiği Clancy’den fırlatılan ilk tadımlık “Overcompensate” ile Twenty One Pilots şarkılarını taşıyan kurgusal evrene geri dönüyoruz.

2018 çıkışlı Trench koleksiyonu, isimlerini Blurryface’teki şarkıların alıntılarından alan dokuz piskoposun yönettiği, akbabalar tarafından korunan Dema adlı kurgusal şehre dair öyküler anlatıyordu. Baskıcı bir sistem altında yaşayan kent sakinleri kaçmak istedikçe, piskoposlar tarafından yakalanıp “lekeleniyordu”. Banditos adlı topluluk ise piskoposların göremediği renk olan sarıyı giyinip, sarı çiçekler kullanarak; Dema’dan kaçmaya çalışanlara yardım ediyordu. 

Dema, insanın kontrolünü güvensizliklerine kaptırdığı zihinsel alanın bir temsili aslında. Trench de bu negatif etkilerin arasında kalan, farkındalık ve kendine hâkimiyetin tam olarak kişide olduğu, sahipsiz bir bölge. Yoldaki koleksiyona adını veren Clancy ise Dema’ya dair hikâyeleri aktaran anlatıcı karakterin ta kendisi. Albümün duyurusunun yapılış biçimi de oldukça ilginç:

15 Şubat’ta kimi Twenty One Pilots hayranlarına “Kutsal Dema Belediyesi”nden birer mail ulaşıyor; Clancy’nin günlük sayfalarını içeren mesajda; artık güçsüz hissetmediği, Trench’te konuşlanmış Banditos topluluğuyla birlikte bir cehennem yaratmak istediği yazıyor. Maile eklenen haritada, Trench ile Voldsøy adlı küçük bir ada arasında kalan Paladin Boğazı adlı bir konum işaretlenmiş. 

22 Şubat’ta sosyal medya üzerinden yayımlanan I Am Clancy başlıklı video ile anlaşılıyor ki Dema’dan defalarca kaçma girişiminde bulunup, başpiskopos Nico namıdiğer Blurryface yüzünden geri dönmek zorunda kalan Clancy’nin yolu bu kez Voldsøy’a düşmüş; şimdiki hedefi ise yeniden Trench’e dönmek. Bir hediyeyle sahip olduğu mucizevi gücü kutlarken, arkada belli ki “Overcompensate” çalıyor.

Akılda kalıcı melodiler ve dinamik ritimlerle inşa edilmiş şarkının Real Bear Media tarafından çekilmiş klibi de Clancy’nin süper gücünü kullanarak Trench’e nasıl ulaştığını belgeliyor. Kontrolü kim ele alacak, takipteyiz!