Engebeler, diyaloglar, manzaralar: Berke Can Özcan - Twin Rocks

Yazı: Eylül Ege

Çok yönlü müzik insanı, prodüktör, performans sanatçısı ve enstrüman yapımcısı Berke Can Özcan, 10 Kasım’da Omni Sound etiketiyle yayımlanan Twin Rocks adlı uzunçalarında, Türkiye’nin güneybatısındaki antik Likya kıyılarının bir kısmını çevreleyen 520 km uzunluğundaki bir yürüyüş parkuru olan Likya Yolu’nun sonik haritasını çıkarıyor. Norveçli trompet ustası Arve Henriksen ve Brooklynli bariton saksafoncu Jonah Parzen-Johnson ortaklığında kaydedilen koleksiyon hemen aşağıdan dinlenebilir.

Twin Rocks boyunca Berke Can Özcan’ın bambular, soda şişesi kapakları, pipetler, ev anahtarları ve toprak saksılardan kendi elleriyle yaptığı enstrümanların sesi; çelik davullar, çanlar, gong ve vibrafon gibi yıllardır yakınında tuttuğu yol arkadaşlarından çıkardığı titreşimlere karışıyor. Oluşan ses manzarasının dokusu, kuşların şarkıları ve türlü alan kayıtlarıyla zenginleşiyor; dinleyiciye sunulan deneyim böylece derinleşiyor. 

Bandcamp versiyonuna özel iki ekstra kayıt ile sekiz parçadan oluşan koleksiyonun tamamı, Likya Yolu’nun engebeli arazisini kulaklara çağıran bir rüya atmosferi yaratıyor; gizemleri ve mucizeleriyle insanı daima büyüleyen doğanın kucağında sakladıklarını müzik yardımıyla keşfetmeye çağırıyor. Albümü tamamladığınızda hem bu çetin parkurun hem de takibi müthiş keyifli sesler diyaloglarının verdiği bir öfori sarıyor bünyeyi. 

Yolculuktan duraklar

“Snake Behind Valley”, albümün organik seslerle elektronik manipülasyon arasında, ambient caz çatısı altında birleşen hassas dengenin en iyi örneklerinden. Adının ipucu verdiği tıslamalarla açtığı kapının ardından, asla arkadaki yılan olmayacağına dair söz veren biri çıkıyor; onunla tanıştırırken, her elementini tekrar tekrar dinleme arzusu uyandıran nefis düzenlemesiyle de baştan çıkarıyor. “Red Pine Bridge And The Crystal Clear Dead-End” dur-kalkları arasına sızmış düşsel sekanslar ve donuk vokallerin ardından bir kutlama tadında final yapıyor. Bir nevi arınma merasimini çağrıştıran “The Way Back Hill” isimli parçanın Memo Ömür tarafından hazırlanan, belli belirsiz bir yolculuğa ortak eden bir video klibi de var. Bazen kim olduğunu bilmediğimiz gizemli birini takip ediyor, bazen de bir arabanın camından akıp giden yollara, ağaçlara bakakalıyoruz. Tekrar eden motifleri ve enstrümanların son düzlükte iyice kabaran diyaloğuyla dört dakikada olduğunuz yerden çok uzaklara götürüyor.

Berke Can Özcan ve konuklarıyla Twin Rocks albümünün çıkışını kutlayacağımız lansman etkinliğinin detayları için de gözünüz buralarda olsun.