Twitter’dan kişiselleştirme adına yeni bir adım: “Topics”

Twitter‘ın yeni Topics özelliği, kullanıcı için önemli olan ve ilgilendiği konularla alakalı tweetleri görmesini kolaylaştıracak.

Twitter, kullanıcılarının ilgilendikleri içerikler hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlayacak Topics adlı yeni özelliği, 11 Kasım’daki bir basın açıklamasıyla duyurdu. Açıklama şöyle:

“Bugünden itibaren Twitter’daki sohbetleri takip etmenizi daha da kolaylaştırmak için çalışacağız. Topics özelliğiyle birlikte tek dokunuşla, bir hesabı takip ettiğinizde benzer konuyla ilgili diğer yazışmaları da takip edebileceksiniz. Konu önerileri zaman çizelgenize, yaptığınız aramalara veya takip ettiğiniz sayfaların eğilimine göre görünecek. Bir konuyu takip etmek istediğinizde –en sevdiğiniz müzik grubu, spor takımı ya da favori ünlünüz gibi–uzmanlar, hayranlar ya da bu konular hakkında konuşma eğiliminde olan birçok hesaptan gelen tweetleri beraberce görebileceksiniz.’’

Bu yeni özellikle beraber kullanıcıların sosyal ağda görmek istedikleri içerikler için konuları takibe almaları ve gerisini Twitter’ın algoritmalarına bırakmaları bekleniyor. Aynı zamanda Instagram’da olduğu gibi bir konuyu takibe almak o konuda paylaşan tweetleri görmek için yeterli olurken, bir hesabın Topics kısmına eklediği konular, o hesabı takip eden kullanıcılar tarafından da görülebilecek. Topics özelliğinde (şimdilik) politik konuların yer almayacağı çarpıcı bir açıklamayken, takip edilmeyen ama daha önce araştırılan konularla ilintili başlıklar da kullanıcı karşısına öneri olarak çıkacak. Topics başlığı altında listelenen konuların susturma opsiyonunun olup olmayacağı ise henüz belirsiz.

Geçtiğimiz eylül ayında Twitter, daha pozitif bir iletişimi mümkün kılmayı çabalayan bir deney kapsamında ABD ve Japonya’daki kullanıcılarının tweetlere verilen yanıtları gizleyebilmesini sağlamaya başlamıştı. Bunun üzerine gelen Topics ile kullanıcıların sosyal ağdaki deneyimlerini kontrol etmelerini kolaylaştırmayı amaçlayan yeni özelliklere odaklanıldığı da ayyuka çıktı. Twitter, Topics özelliğini 11 Kasım’da iOS cihazlarında aktif hale getirdi. 13 Kasım itibariyle de Twitter’ın internet sayfası ve Android uygulamasında kullanılmaya başladı.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz