Ty Segall, “Lütfen yalan söyleme” diyor

Çağının en üretken müzisyenlerinden biri olan Ty Segall, bu kez bir yeniden yorumla döndü. Taze şarkı “Don’t Lie”, geçtiğimiz senenin meyvesi olan Harmonizer uzunçalarını takip edecek Hello, Hi adlı albümden üçüncü tadımlık aynı zamanda.

Yoldaki albüme de ismini veren “Hello, Hi”da distortion’a bandırılmış bir selamlaşma merasiminde, ardından gelen “Saturday Pt. 2”da ise yoğun bir melankoli dalgasının tam ortasında bulmuştuk kendimizi. Sırada, garage rock – indie pop hattından çeşitlemeler sunan Californialı kolektif The Mantles’ın 2009 çıkışlı ilk albümünde yer alan “Don’t Lie”a bir de Ty Segall’ın müzikal perspektifinden bakmak var. 

Rüzgâr sakinliyor, dalgalar çekiliyor, güneş yüzünü tekrar gösteriyor bu yeni durakta. Orijinalinden en belirgin farkı davul duymamamız; çınlayan gitarlarla Ty Segall’ın sesi baş başa burada. Hayatta bocalayan birine yardım etmeye çalışan sözler, müzisyenin canayakın vokaliyle titreşip de saniyeler ilerledikçe umuda doğru kırıyor dümeni. Tatlı arpejlerle süslenmiş gitar ağının her tekrar edişi, takvimden kopan bir yaprağı çağrıştırıyor. Günler geçiyor; sevgi iyileştiriyor şarkıya göre ve yapılacak şey aslında çok basit: “Lütfen yalan söyleme.”

Müzisyenin büyük ölçüde kendi evinde kaydettiği Hello, Hi’ın tamamını dinlemek için 22 Temmuz’u bekleyeceğiz. Ty Segall’ın bu seneki mahsulleri arasında, 30 yıl öncesinin Los Angeles’ında helikopterle son dakika haberciliği yapan genç bir çifti konu alan, Matt Yoka imzalı Whirlybird belgeselinin soundtrack albümünün de olduğunu hatırlatalım.