“Umudu çoğaltmak ve bir arada olmak için” 13. kez Uluslararası Hrant Dink Ödülü

Uluslararası Hrant Dink Ödülü, her yıl olduğu gibi Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de, 2009’dan bu yana 13. kez verilecek. Geçen yıl pandemi sebebiyle internet üzerinden yapılan tören bu yıl da aynı koşulların devam etmesiyle yine Hrant Dink Vakfı sosyal medya hesaplarından çevirimiçi olarak yayımlanacak. Vakfın hazırladığı teaser video burada

Bu ödül, “ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi veya kurumlara”, Türkiye ve yurt dışından olmak üzere 2 kişi, kurum ya da organizasyona veriliyor.

Ezhel’den bu geceye özel bir şarkı

Ödül törenine eşlik edecek isimler arasında, geceye özel bestelediği “Mayrig (Anne)” adlı şarkıyı ilk defa orada duyacağımız Ezhel’le birlikte Nazan Öncel, Ayta Sözeri, Esra Dermancıoğlu, Erkan Tekin, Pervan Chakar, Kamarama, Özel Gereksinimli Çocuklar Evi etnik müzik grubu Tsakhruk, Kharberd, Tmbata, Wood Winds Project var. Kısa videolar ve ödül sahiplerinin konuşmalarının yer alacağı etkinlik saat 20.00’de başlayacak. 

Bu yıl jüride kimler var?

Geçen yılın ödülünü kazanan Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden olan Mozn Hassan ve tutuklu insan hakları aktivisti Osman Kavala’yla birlikte çevre ve insan hakları aktivisti Agnes Kharsiing, yönetmen Emin Alper, yazar Tanıl Bora, yönetmen Robert Guediguian, avukat Viviana Krsticevic, çocuk hakları aktivisti Molly Melching, yazar ve diplomat Şafak Pavey, siyaset bilimci Füsun Üstel ve Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink; bu yılın jürisini oluşturuyor. 

Geceye dair tüm detaylar vakfın Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarında, #HrantDinkÖdülü, #UmuduÇoğalt, #DayanışmaGüçlendirir; #HrantDinkAward, #BuildHope, #StrongerTogether; #ՀրանդՏինքՄրցանակ, #բազմապատկէյոյսը, #զօրակցութիւնըուժէ hashtag’leriyle paylaşılacak. Hrant Dink Vakfı’nın YouTube kanalına da buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Seda Karakaş

Yükleniyor...