“Unforgotten” 4. sezona heyecanlanmak için 3 neden

Polisiye janrına olan hâkimiyetini bildiğimiz Chris Lang’ın yaratıcı zihninden çıkan suç dizisi Unforgotten, verdiği üç yıllık aranın ardından yeni bir gizem perdesini aralamaya hazır. Nicola Walker ile Sanjeev Bhaskar’ın başrolleri paylaştığı BAFTA ödüllü yapım, 18 Mart Perşembe günü BBC First üzerinden, Türkiye’deki izleyicilerle özlem giderecek.

Dizi, Londra’da görev alan iki dedektif olan Cassie Stuart ve Sunny Khan’ı, kayıp ve cinayet gibi vakaları çözerken takip etmekte. Bu seferki soruşturma, hurdalıkta bulunan bir cesedin etrafında örülüyor. 1989 yılında yaşananları araştıran ikili; maktulle, polis teşkilatıyla ve birbirleriyle kaygı verici bağlantıları olan dört şüpheliyi mercek altına alıyorlar.

Hayatları o yıldan bu yana farklı yönlerde ilerlemiş olan bu şüphelilerin bazıları oldukça varlıklı, bazıları ise finansal açıdan sıkıntılı günler geçirmekte. Stuart ve Khan gün geçtikçe soruşturmanın içine daha çok çekilirken, ayyuka çıkan gerçekler onları ummadıkları durumlara sokuyor. Akıllarındaki en büyük soru ise hiç değişmiyor: polis teşkilatına gerçekten güvenilebilirler mi?

Unforgotten’ın yeni sezonu 18 Mart Perşembe günü saat 21.00’de, BBC First ekranlarında başlayacak. 

Unforgotten’ı izlemek için üç neden
Konuk oyuncu kadrosunda yıldız isimler

Her sezon yeni bir vakaya odaklanılması sayesinde, yeni bir oyuncu kadrosu karşılıyor bizleri. Dizide sık sık Britanya adasından çıkmış önemli yetenekleri görüyoruz: Lorraine Ashbourne, Gemma Jones, Alex Jennings ve daha nicesi… Yarım asırdan uzun süren sinema kariyeriyle tanıdığımız, buradaki performansıyla BAFTA kazanmış Tom Courtenay ise en unutulmazı herhalde.

Ele aldığı geniş zaman aralığı

Unforgotten’ı benzer suç dizilerinden ayıran en önemli etken, geçmiş zamanla olan temasını hiç yitirmemesi. Yakın geçmişte vuku bulmuş olaylar değil, en az 20-30 yıl önce yaşananlar mercek altına alınıyor. Üzerinden bu kadar süre geçmiş olması, hâliyle soruşturmaları içinden çıkılması güç meydan okumalara dönüştürüyor.

İncelikli psikolojik çözümlemeler

Dizi, cinayeti kimin ve neden işlediği ile ilgilenmiyor sadece; sırlar açığa çıktıkça farklı insan portreleri hakkında psikolojik çözümlemeler yapılıyor, suçun etki alanı üzerine önemli cümleler söyleniyor. Karakterlerin geçen yıllar boyunca deneyimlediklerinin yanı sıra, açığa çıkan gerçeklerin kişisel hayatlara yansımaları, Unforgotten’ın dert edindiği meseleler arasında.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...