Unutulmaz 5 karakteriyle: Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola’nın özellikle 1970’lerde çektiği filmleri, bunca yıl sonra hâlâ güncel kalan ve keyifle izlenen klasikler hâline geldi. Bu kez Francis Ford Coppola filmlerinden beş karakteri masaya yatırıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal, İllüstrasyon: Ethem Onur Bilgiç

shirley-knight_48200
Natalie / The Rain People

The Rain People, Coppola’nın henüz film dünyasını altüst etmemişken çektiği ve yönetmenin ne kadar iyi bir hikaye anlatıcısı olduğunu kanıtlayan bir örnek. Senaryosunu da kendi yazdığı film, hayatından mutsuz bir ev kadınının çocuğu olacağını öğrendikten sonra yaşadığı kimlik bunalımını anlatıyor. Shirley Knight’ın hayat verdiği Natalie, bu bunalımın sonucu kaçmaya ve yola çıkıp kendini bulmaya karar veriyor. Potansiyelini ve özgürlüğünü anlamaya çalışan bu kadının hikayesi, yalnızca radikal konusu için bile izlemeye değer.

Harry Caul / The Conversation

Coppola’nın iki Godfather filmi arasında çektiği The Conversation, oldukça rahatsız edici bir gerilim. Efsanevi kurgucu Walter Murch’ün usta bir ritme oturttuğu filmi güzelleştiren faktörlerden biri de Gene Hackman’ın ekrana kitleyen performansı. Hackman, zararsız görünen bir çifti dinlemesi için tutulan paranoyak Harry Caul’a hayat veriyor. Çiftin hayatına dahil oldukça merakı ve paranoyası artan karakter, her dakika daha gergin ve daha karanlık bir atmosferin içinde savrulup duruyor. Bu kimsesiz, ahlak anlayışı çok yüksek ve yabani karakterin, sonrasında birçok senariste ilham kaynağı olduğunu da ekleyelim.

wallhaven-206382
Michael Corleone / The Godfather I, II & III

The Godfather serisi hem Coppola’nın hem de Al Pacino’nun kariyeri için tanımlayıcı bir seri. Pacino, üç film boyunca, sinema tarihinde görebileceğimiz en detaylı karakter oyunculuklarından birine imza atıyor. Savaştan yeni dönmüş, çekingen bir gencin soğukkanlı bir mafya babasına dönüşmesini ve yaşlanmasını izliyoruz. Karanlık tarafa geçse de geçmişini de arkasında bırakamayan Michael, her şeyi ailesi için yaptığını iddia etse de aslında bencilliğiyle herkesi karşısına alıp yapayalnız ölüyor.

apocalypse-4
Walter E. Kurtz / Apocalypse Now

Vietnam savaş filmlerinin öncülerinden Apocalypse Now, tersliklerle dolu bir çekim süreciyle yönetmeninden çokça şey götürse de, gerçek bir başyapıt. Film boyunca namını duyduğumuz ana kötü Walter E. Kurtz karakterini, ancak filmin son çeyreğinde görme şansı buluyoruz. Çokça korkunç hikayesini duyduğumuz ve beklentilerimizi yükselttiğimiz Kurtz’ü, seyircinin beklentisinin üstüne taşıyan tabii ki Marlon Brando’nun performansı. Filmdeki diyaloglarının çoğu doğaçlama olan Brando, Kurtz’ün zayıf noktalarını, korkularını ve tanrı kompleksini layıkıyla seyirciye yansıtmayı başarıyor.

Kay / The Godfather

Erkek karakterlerden geçilmeyen The Godfather serisinin ana kadın karakteri Kay, Michael Corleone’nin karısı. Kay, üniversitede aşık olduğu masum sevgilisinin, aile mesleği mafyalığı devralmasıyla sevdiği erkek ve kendisi arasında kalıyor. Çevresinin aksine Michael’a direnmekten ve onu azarlamaktan korkmayan, hatta çocuklarını toplayıp onu terk eden karakter, sonra kendine yeni ve mutlu bir hayat kuruyor. Diane Keaton’ın da Kay karakterine cuk oturduğunu da ekleyelim.