Vanguard ödülü Beyoncé ve Jay-Z ikilisinin

Gay & Lesbian Alliance Against Defamation tarafından eğlence ve medya sektöründe homofobiyle mücadele etmek için 1990’da başlatılan GLAAD medya ödülleri organizasyonu kapsamında her yıl LGBTİ+’ların doğru ve adil olarak temsiliyetini ve eşit haklar elde etmelerini sağlamak yolunda çaba harcayan önemli yüzlere Vanguard ödülü takdim ediliyor. 30. GLAAD medya ödülleri, 28 Mart 2019’da Los Angeles’ta dağıtılacak. Vanguard ödülünün bu yılki kazananı ise sektörün politize ikilisi Beyoncé ve Jay-Z, nam-ı diğer The Carters.

GLAAD Başkanı Sarah Kate Ellis, açıklamasında şunları dile getirmiş: “Dünya çapında birer ikon olan Beyoncé ve Jay-Z, insan hakları ve eşitliğini tutkuyla savunuyor. Konuştukları anda dünyayı tesiri altına alabilen ikilinin, söz konusu LGBTİ+ hakları olduğunda da sesleri son derece gür ve net çıkıyor. Dünyanın bu en büyük LGBTİ+ buluşmasında sevgi mesajımızı iletmek için onlarla yan yana duracağımız ve çalışmalarını onurlandıracağımız, LGBTİ+’lar, beyaz olmayanlar ve dünyanın dört bir yanındaki marjinalleştirmiş komüniteler için adalet çağrısı yapacağımız için müthiş gururluyuz.”

Vanguard ödülü geçtiğimiz yıl Britney Spears’a giderken, Jay-Z’nin annesi Gloria Carter da GLAAD tarafından özel bir ödülle onurlandırılmıştı. Jay-Z’nin 2017 çıkışlı 4:44 albümü üzerinde çalıştığı günlerde annesi Gloria Carter ona lezbiyen olarak açılmıştı. Bu devrim, albümün üçüncü parçası “Smile”da vücut buldu ve “Smile”, Gloria Carter’ın dünyaya açıldığı mecra oldu. Gloria Carter, şarkının sonunda söylediği bölümde “Dünya değişiyor ve artık özgür olma vakti. Ama insan kendi olmaktan duyduğu korkuyla yaşıyor.” sözlerini sarf ediyor. Gloria Carter’ın ödülü kabul ederken yaptığı konuşmayı aşağıda izleyebilirsiniz.