Vanishing Twin’den kitap, albüm, film ve dizi önerileri

Birbirinden ilgi çekici müzisyenlerin Londra’da buluşmasıyla 2016’da kurulan Vanishing Twin, geçtiğimiz yıl yayımladığı Age of Immunology albümüyle Bant Mag.’ın “2019’un en iyi yabancı albümleri” listesinde zirveye yerleşmişti. Müziklerinde mistik ve zaman ötesi psikedelik unsurları bir araya getiren ekipten Bant Mag. okurları için çeşitli tavsiyeler vermesini istedik. Grubun dört üyesi bu görevi aralarında bölüştü ve ufuk genişleten kitap, albüm, film ve dizi önerilerini sıraladı.

Cathy Lucas’tan 5 kitap önerisi

“Dinleme, ses üretimi, enstrüman yapımı ve kayıt tarihine dair inanılmaz bilgiler için ilk beş kitabım. Hepsi bilim, estetik, teknoloji ve kültürün bir araya gelerek bizi bugün içinde bulunduğumuz sonsuz sonik oyun alanına nasıl getirdiğine dair hikâyeler anlatıyor. Her türlü garip ‘guruldama’ bundan çok önce ortaya çıktı ve şimdi deneysel müzik dediğimiz şeyin temellerini attı.”

Hillel Schwartz – Making Noise: From Babel to the big bang and beyond

Thomas Patteson – Instruments for New Music: Sound, Technology and Modernism

Douglas Kahn- Noise, Water, Meat

Jonathan Sterne – The Audible Past

Alexandra Hui – The Psychophysical Ear: Musical Experiments, Experimental Sounds (1840-1910)

Susumu Mukai’nin favori 5 albümü 

The Flying Lizards – The Flying Lizards (1979)

Olga Bell – Tempo (2016)

Sandro Perri – In Another Life (2018)

The Cramps – ROCKINNREELININAUCKLANDNEWZEALANDXXX (1987)

General Strike – Danger In Paradise (2012)

Phil M.F.U.’dan 5 dizi önerisi:

The Midnight Gospel

“Netflix’in son animasyon dizilerinden. Gerçeküstü kargaşa ve güzel psikedelik renkler içinde kozmik nihilizm… Yayımlanmasının karantinanın başlangıcına gelmesi tam zamanında bir çıkış oldu. Göklerden gelen bir mesaj gibi hissettiriyor.” 

Star Trek Enterprise

“Orijinal serideki renklere, müziklere ve karakterlere hayranım. Şimdiye kadar hiçbir spin-off’a ilgi duymadım ancak yakın zamanda bu az bilinen dizi dikkatimi çekmeye başladı. Biraz daha cesur, çocuklara yönelik çok fazla element yok, çekici ve gerçekçi bir ekip. Çekici ekipleri severim.” 

Origin

“YouTube bilim kurgu serilerinden. Heyecanlı, çok sürükleyici ve olağanüstü bir bilim kurgu.”

Dexter

“Floridalı adli tıp polisi geceleri seri katil kimliğine bürünerek kötü adamların peşine düşer.”

Space 1999

“Dünya yörüngesinden havaya uçtuğu için bilim insanlarından oluşan bir koloninin Ay’da mahsur kaldığı bir 70’ler bilim kurgu klasiği. Harika müzik, set ve konsept.”

Valentina Magaletti’nin son zamanlardaki favori 5 filmi:

“Son zamanlarda beğendiğim bazı filmleri seçtim.”  

Codependant Lesbian Space Alien Seeks Same (Yönetmen: Madeleine Olnek)

“Bu film mutlaka izlenmeli! Daha önce ne yönetmeni ne de filmi duymuştum. Kesinlikle hak ettiğinden çok daha az ilgi görüyor, hayatınızı değiştirecek güçte.” 

Portrait de la jeune fille en feu (Yönetmen: Céline Sciamma)

“Céline Sciamma’nın son filmi Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 18. yüzyılda Britanya kıyılarında yaşayan iki kadının arasında geçen tarihi, romantik bir yapım.” 

The House of Laughing Windows (Yönetmen: Pupi Avatis)

“Bu tür filmlere uzaktan da olsa ilginiz varsa, bunu izleyerek başlayabilirsiniz.”

Carnage (Yönetmen: Roman Polanski)

“Son zamanlarda Polanski’nin işlerini çeşitli sebeplerle tercih etmesem de geçtiğimiz gün bunu izledim ve gerçekten beğendim. The Guardian’ın bu film hakkındaki yorumuna katılıyorum: ‘Hoşunuza gidecek bir şekilde tatsız.’ Karantinada geçen çarşamba gecenizi mahvetmek için mükemmel bir tercih.” 

Paris Is Burning (Yönetmen: Jennie Livingston)

“Geçtiğimiz gün, arkadaşlarım Pose dizisinin bu film üzerine çekildiğini söylediklerinde tekrar izledim. Unutulmaz, klasik bir yapım, kusursuz, delicesine modern ve ilham verici.” 

Çeviri: Asena Büyük

Yükleniyor...