Varlığın “ben” tasarımı: “Solipsism”

Ben, varlık olarak kabul edilen tek gerçeklik miyim? Gördüğüm her şey benim tasarımım mı? Peki ya ben kendimi gerçekten tanıyor muyum? 

SXSW’in corona virüsü sebebiyle iptal edilmesi, birçok filmin gösterimini de engelledi. Buna çözüm bulan Short of the Week, gösterilecek filmleri çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşturmaya başladı. Paylaşılan filmler arasında deneysel kara komedi türündeki animasyon filmi Solipsism de var. 7 dakikada zihninizi soru yağmuruna tutan etkileyici animasyon, aynı zamanda yönetmeni de olan illüstratör Tuna Bora’nın Body Language adındaki önceki çizimlerine referansla oluşturulmuş.  

Hiçbir şeyin aynı formda kalmadığı, her şeyin dönüştüğü ve değiştiği animasyonda bakış açıları, hayal gücü ve varlığın gerçekliği de sürekli değişime uğruyor. Çevresinde ve kafası içinde kaybolan bir kız üzerinden benliğin tanınma ve keşfedilme aşamalarına tanıklık ettiğimiz bu deneysel kara komedinin ismi de bu süreci açıklayacak şekilde seçilmiş. Solipsism, sadece kendinin var olduğunu ya da kanıtlanabilen tek gerçekliğin yalnızca kendi gerçekliğimiz olduğunu savunan felsefî bir kuram. Tartışmalarda kuramsal bencillik olarak da geçiyor.

Kısa animasyonun yönetmenliğini Tuna Bora ve Jonathan Djob Nkondo üstlenmiş. Bu muhteşem işin müziklerinde de Niv Bavarsky imzası var.

Yazı: Işıl Saykan