Geçmiş zamanın neşesiyle: Vintage Festival

Yazı: Eylül Ege

7-8 Ekim’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin organizasyonunda Festival Park Kadıköy’e yerleşecek Vintage Festival, 50’lerden 90’lara uzanan dönemin ikonik müzikleri, objeleri, giysileri ve dahasıyla geçmişin ruhunu canlandıracak.

Katılımcıların plak koleksiyonları, nadir kitaplar ve antika eşyaları buluşturan bir pazar, yeme içme alanları, klasik model araç sergisi, sahne ve pistlerde dans şovları arasında eğlenebileceği festivalde; dönemsel kostüm yarışması ve paten partisi düzenlenecek, Nostaljik Film Geçidi ve 90’lar Evi kurulacak, DJ setlerden yükselen sesler etrafı saracak.

SNAP! – “The Power”

Gelelim konserlere: Heyecan büyük! Alman prodüktörler Michael Münzing ve Lucia Anzelotti’nin, kuruluşu 1989’a rastlayan; Thea Austin, Turbo B, Niki Haris ve Penny Ford gibileriyle çalışmış EDM oluşumu SNAP!, 30 yıldır dansa kaldırma görevini üstlenen “The Power”, “Rhythm Is A Dancer” başta olmak üzere hit şarkılarıyla alanı titreştirecek. “Nostaljik Türkçe Pop” teması olmazsa olmaz elbet. Burak Kut, Yonca Evcimik, Çelik ve Mansur Ark, 90’lara damga vuran şarkılarını seslendirecek.

Yakın zamanda kaybettiğimiz Erkin Koray da özel bir projeyle anılacak. Koray’ın müzikal yaklaşımına, çalışma biçimine ve sesine sadık kalarak kurguladığı bir performans sunacak Hey! Douglas’a Ogün Sanlısoy, Ahmet Güvenç, Deniz Tekin ve Murat Ertel eşlik edecek. Festival kapsamında sahnede olacak diğer müzisyen ve gruplar ise Şatellites, Elektro Hafız, Oldies but Goldies By Babylon ve Nasip Kısmet.

Vintage Festival, kahkahaları kalıcı kılmak adına akışında iki özel programa da yer verecek. YouTube yayınlarıyla meşhur Soğuk Savaş’ın en soğuk esprileri canlı canlı Festival Park Kadıköy’de yankılanacak. “Vintage Özel” temasıyla gerçekleşecek Soğuk Savaş Live’da gülenler kaybedecek. Ozan Akyol ve Erman Çağlar ise KALT‘ın Podcast’i “Vintage Festival Özel Set” ile alanda olacak. Harf, kelime ve tümcelerin bu kez retro etrafında buluşacağı yayın, güldürürken düşündüren anlar yaşatacak.

İki günlüğüne eski İstanbul atmosferine geri dönmek isteyenler için Vintage Festival program detayları hemen aşağıda; biletler de tam burada.