Wagner Moura eğitmen ve yazar Paulo Freire rolünde

Yazı: Melis Tire

Narcos dizisinde Pablo Escobar rolüyle dünya çapında tanınırlığa ulaşan Brezilyalı oyuncu Wagner Moura, bir başka biyografik yapım için kamera karşısına geçmeye hazırlanıyor. Cannes Film Market’ten gelen haberlere göre, Felipe Hirsch’in yeni uzun metrajı Angicos’ta Moura’yı eğitmen, filozof ve yazar Paulo Freire suretinde izleyeceğiz.

Deadlineın haberine göre Angicos, eleştirel pedagoji hareketinin temel metinlerden biri olarak kabul edilen Ezilenlerin Pedagojisi (1968) adlı çalışmasıyla tanınan Freire’nin 1963 yılında Rio Grande do Norte’nin filme ismini veren köyündeki işçilere yalnızca 40 saatlik bir zaman diliminde okuma-yazma öğretmesiyle başlayacak. Freire’nin eğitim sistemini ülke geneline yayma girişimleri, yaşanan askerî darbe ve sonrasında sürgüne gönderilişiyle, Brezilya’nın yakın tarihinin politik atmosferine de bakış sunacak.

Yönetmen ve senarist Felipe Hirsch, film hakkında şu açıklamaları yapmış: “Freire’nin derslerinde kullandığı pille çalışan slayt projektörlerinin Angicos halkı arasındaki büyüsü inkâr edilemez. Özellikle de projeksiyonları sinemayla ilişkilendirdikleri için, ev televizyonlarından epey önce, şehirlerinde yaşanan ender bir deneyimdi. Bu amaçla Angicos, sinemanın ve bilginin gücü hakkında bir film olarak ikiye katlanıyor.”

Paulo Freire

Çekimlerin kasım ayında başlayacağı filmde an itibarıyla oyuncu künyesinde yazan tek isim Wagner Moura. Son olarak Russo Kardeşler’in Netflix için çektiği aksiyon filmi The Gray Man’de Ryan Gosling, Ana de Armas ve Chris Evans gibi yıldız isimlerle birlikte rol alan Moura’yı yakın gelecekte izleyeceğimiz iki merak uyandıran film daha var.

Civil War

Birleşik Krallık’tan son yirmi yılda çıkmış en yetenekli isimlerden biri, yazar-yönetmen Alex Garland muhtemelen. Ex-Machina, Annihilation ve çokça tartışılan son numarası Men’in ardından yeni bir uzun metraj için geri sayımda. Civil War’un çekimleri tamamlanmış olsa da sinopsisi ve detayları gizemini koruyor. Oyuncu kadrosunda Wagner Moura, Kirsten Dunst ve yönetmenin favorilerinden Sonoya Mizuno’nun varlığı heyecan sebebi.

Say Her Name

Wagner Moura ile çeşitli Narcos bölümlerinde de çalışan; video kliplerden belgesellere, uzun metrajlardan dizilere kabarık bir filmografiye sahip Gerardo Naranjo’nun sıradaki projesi bir roman uyarlaması: Eşinin sörf yaparken boynunu kırarak ölmesinin ardından kendini suçlayan ve kendini öldürmeyi düşünen Francisco Goldman’ın kendiyle yüzleşme ve kendini iyileştirme sürecinin bir meyvesi olan Say Her Name. Kayıp, yas ve aşka dair oldukça ağır bir hikâye anlatacak olan filmde başrolde Moura’ya eşlik edecek isim Andor’un Bix Caleen’i Adria Arjona.