Web Galeri: Londra basımı reggae plakların kapaklarının peşinden...

Londra’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Alex Bartsch’ın çok iyi bir fikri vardı. 1970’ler ve 1980’lerde İngiltere’de basılmış reggae plaklarının hikâyelerinin izini sürecek ve kapak fotoğraflarının çekildiği mekânların peşine düşerek onları yeniden fotoğraflayacaktı. Bu hayalin peşinden giderek yıllar süren bir çalışma yürüttü ve ortaya “Retracing Reggae Record Sleeves in London” isimli nefis kitap çıktı.

Bartsch, 1967-1988 yılları arasında İngiltere’de basılmış 50’yi aşkın reggae plağının kapak fotoğraflarının çekildiği yerleri keşfetti ve kapakları seneler sonra o mekânlarda karşılaştığı manzaraya yerleştirerek yeniden fotoğrafladı. Araştırma süresince albümlerin yapımında o veya bu şekilde yer almış birçok insanla yapılan röportajlardan derlenen ilgi çekici hikâyeler de kitapta okuyucuya sunulmakta.

Çalışmanın ortaklığını ve yayıncılığını, iki yıl önce Dancehall sanatının sessiz ve üretken kahramanı Wilfred Limonious üzerine yayımladığı kitap vesilesiyle Bant Mag.’a konu ettiğimiz One Love Books üstlendi. Reggae kültürünün, İngiltere popüler müzik tarihinin ve Londra kentinin izini süren bu heyecan verici proje bugünlerde bir sergi olarak da İngiltere’de turlamakta.