“Weird Al” Yankovic biyografisinde başrol Daniel Radcliffe

80’lerde yaptığı parodi şarkılarla ünlenen ve özellikle Amerikan popüler kültürünün alışılmadık simgelerinden birine dönüşen “Weird Al” Yankovic’in hayatı, kendi elinden çıkan bir senaryoyla film oluyor. Kıvırcık saçları, Hawaii gömlekleri ve akordiyonuyla Yankovic’i canlandırması için seçilen isim ise Daniel Radcliffe. Roku‘nun yapımını üstlendiği Weird: The “Weird Al” Yankovic Story’yi yönetmesi için, yine aynı platformdaki komedi aksiyon dizisi Die Hartın arkasındaki isim Eric Appel seçilmiş.

Advertisement

Tam ismiyle Alfred Matthew Yankovic, 1989 yapımı filmi UHF’ten sonra hayranlarına her 33 yılda bir film yapacağının sözünü vermişti ve dün attığı tweetle sözünü tuttuğunun, tam zamanında yeni bir filme başladığının haberini verdi. Başrol için Daniel Radcliffe kararının onu çok heyecanlandırdığını duyuran parodi ustası, Harry Potter olarak hayatımıza giren oyuncu için “Gelecek nesillerin onu bu rolle hatırlayacağından hiçbir şüphem yok” dedi. Radcliffe’i Harry Potter serisinden beri Kill Your Darlings (2013) ve Swiss Army Man (2016) gibi filmlerde, bambaşka hâllerde izlemiştik. 

“Weird Al” lakabı ve erken start alan müzik kariyeri

Yankovic’in kariyeri henüz 16 yaşındayken yaptığı, ailesinin Plymouth Belvedere’iyle dalga geçen “Belvedere Cruisin” şarkısının; California’da o zamanlar ünlü olan radyo programlarından Dr. Demento’da çalınmasıyla erken yaşta başlamış. Mimarlık eğitimi sırasında üstünden çıkarmadığı çizgili gömleği, balıkçı şapkası ve parmak arası terlikleriyle sessiz ve garip bir karakter olan Yankovic’e ilk defa kaldığı yatakhanede biri “Weird Al” (Tuhaf Al) diye seslenmiş. Yankovic, aslında bir iltifattan çok uzak olan bu lakabı, profesyonel hayatında sahiplenmiş ve üniversite yıllarında çalıştığı radyo istasyonu KCPR’da kendini böyle tanıtmaya başlamış.

Gündelik hayatında sessiz bir çizgi çizen Weird Al Yankovic’in bunun tam tersi bir karaktere büründüğü müzik kariyeri ise çok küçük yaşta aldığı akordiyon dersleriyle başlamış. 1977’te bir açık mikrofon gecesinde ilk defa seyirciden olumlu tepkiler toplayan müzisyen, bu deneyimiyle müzik endüstrisinde bir kariyer yapabileceğini anlamış. 80’lerde Queen’in “Another One Bites the Dust”ı ve Michael Jackson’ın “Beat It”i gibi ortalığı kasıp kavuran şarkılarına kendi evinde kaydettiği “Another One Rides the Bus” ve “Eat It” parodileriyle sadece MTV’de kendine özel Al TV konseptini yaratmakla kalmamış; bir de Emmy kazanmıştı. 

Weird Al Yankovic

O yıllardan beri sayısız parodi albüm üretip turnelere çıkan, birçok film ve dizide boy gösteren Weird Al Yankovic’in en güncel işi 2014’te yayımladığı, kişisel tarihinin en başarılı albümüne dönüşen Mandatory Fun. Pharrel Williams, Iggy Azalea, Lorde gibi pop ikonlarının şarkılarının parodilerini barındıran albümün başarısını şaşkınlıkla karşılayan müzisyen; ABC News’a verdiği röportajda, 30 yıldır bu işi yapmasına rağmen albümün Billboard’s Top 200 listesinin başına yerleştiği haftanın hayatının en iyi haftası olduğunu itiraf etmişti. 

Weird Al Yankovic parodi türünün dünya genelinde benimsenmesinde göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir role sahip. Yaratıcılığıyla kendi kulvarında bir markaya dönüşmüş müzisyenin hayatını kendisinden dinleyen yönetmen Eric Appel, “Weird Al beni karşısına alıp hayat hikâyesini anlattığında söylediği hiçbir şeye inanmadım ama hakkında bir film yapmamız gerektiğini biliyordum.” diyor. Weird: The “Weird Al” Yankovic Story’nin çekimleri şubat ayında başlıyor. 

Yazı: Elif Öz