William Shatner ile uzayın derinliklerinde

Star Trek evreninin yıldızlarından William Shatner, nam-ı diğer Captain Kirk’ün uzaya yaptığı tarihi yolculuğu anlatacak belgesel Shatner in Space ufukta göründü.

Shatner, Jeff Bezos’un sahibi olduğu havacılık şirketi Blue Origin’in geliştirdiği bir roketle geçtiğimiz ay uzaya giderek, mavi gezegenimizi uzaktan izleme şansına erişmişti. 90 yaşında olan oyuncu, Blue Origin’in başkan yardımcısı Audrey Powers, mürettebat üyeleri Chris Boshuizen ve Glen de Vries ile yaptığı yolculukla uzaya çıkan yaşı en geçkin kişi unvanının da sahibi olmuştu.

Yolculuk sonrası çok anlaşılır bir şekilde duygusal olan William Shatner, uzay keşfini hayal edebileceği en derin deneyim olarak tanımlarken, duygularını şu sözlerle paylaştı: “Umarım bundan asla kurtulmam, şu an hissettiklerimi hep hissederim. Bu hisleri kaybetmek istemiyorum.”

Shatner in Space, Shatner’ın New Shepard roketinde karşılaştığı görüntüler ile yaşadığı şaşkınlığı paylaşmanın yanı sıra büyüleyici yolculuğun öncesi ve sonrasında yaşanan olaylara da bir bakış sunacak. Aynı zamanda, uzay yolculuğu hayalleri Star Trek serisinden ilhamla şekillenen Jeff Bezos ve William Shatner arasında büyüyen dostluğu da gözler önüne serecek. Uçuş öncesi Instagram hesabından bir gönderi paylaşan Bezos, 9 yaşındayken arkadaşlarıyla Star Trek oynamak için kağıttan tricorder ile communicator yaptığını, annesinin 48 yıl boyunca sakladığı bu oyuncakların Shatner ile uzaya gideceğini açıklamıştı.

Bu özel belgeselin, yaşadığı deneyime dramatik bir bakış açısı kazandıracağına inanan Shatner şöyle devam ediyor: “Umarım Dünya’yı kurtarmak için uzaya gitmemiz gerektiğini anlama konusunda herkese lham verir.”

Shatner’ın kadrosunda yer aldığı Star Trek serisi şimdiye dek 13 uzun metraj film ve 10 televizyon dizisine kaynak oldu, daha fazlası da yolda. Dizinin uzay keşfi teması, birden fazla neslin hayal gücünü ve bilime olan sevgisini besledi. Star Trek ayrıca kapsayıcılık açısından döneminin örnek yapımlarından biri olmayı başardı. Miras; Star Trek: Discovery, Star Trek: Picard ve Star Trek: Lower Deck dizileriyle sürdürülüyor. Star Trek: Strange New Worlds dâhil üç projenin de eli kulağında.

Süresi bir saat olarak duyurulan Shatner in Space, 15 Aralık itibariyle Amazon Prime’dan izlenebilecek.

Yazı : Ezgi Oğraş