Xiu Xiu’nun eşi dostu topladığı “OH NO”dan ilk şarkı

OH NO’nun konuk yıldızları farklı insan tiplerini yansıtıyor ama büyük kısmının ortak bir noktası var. Bana güzel insanların boktan insanlara olan oranının hep tahmin ettiğim gibi 1/99 değil de 60/40 olduğunu hatırlatıyorlar. Gitar askımda “İNSANLARDAN NEFRET EDİYORUM” yazan bir rozet olsa da artık onlardan daha az nefret ediyorum.”Şapkasından ne zaman ne çıkaracağını asla kestiremediğimiz ve bundan büyük bir heyecan duyduğumuz Xiu Xiu’dan Jamie Stewart, grubun düetlerden oluşan yeni albümünü bu sözlerle tanıtıyor. 26 Mart’ta Polyvinyl etiketiyle yayımlanacak OH NO, grubun diskografisine eklenen 12. uzunçalar olacak. Bir nefeste okuyunca baş döndüren konuk müzisyen kadrosunda şu isimlere rastlıyoruz: Sharon Van Etten, Liz Harris (Grouper), Angus Andrew (Liars), Greg Saunier (Deerhoof), Chelsea Wolfe, Owen Pallet, George Lewis Jr. (Twin Shadow), Haley Fohr (Circuit des Yeux), Jonathan Meiburg (Shearwater), Deb Demure (Drab Majesty), Fabrizio Modonese Palumbo, Alice Bag ve Susanne Sachsse. 

Merakla beklediğimiz albümden ilk tadımlık, Liz Harris eşlikli “A Bottle Of Rum”. Jamie Stewart’ın geçtiğimiz yıl satın aldığı Meksika’ya has 10 telli enstrüman bajo quinto ile yazdığı şarkının ilham kaynağı Grouper’ın “Heavy Water/I’d Rather Be Sleeping” kaydı olmuş. Daha sonra Liz Harris’ten albüme konuk olmasını ve başka bir parçada vokal yapmasını istemiş Stewart. Harris de diğer kayıtları da dinlemiş ve “A Bottle Of Rum”ı tercih ettiğini söylemiş; şarkının ilham kaynağı olduğunu bilmeden. 

Parçanın DIY klibi de Xiu Xiu üyesi Angela Seo tarafından çekilmiş. Davulcu David Kendrick’in yazdığı bir noir hikâyeden uyarlanan klip, aynı zamanda bir üçlemenin de ilk halkası.