Yank seçti: Derin duyguları deşen 5 şarkı

Hollanda’da yerleşik müzisyen Yank, şapkasından ne zaman ne çıkaracağını kestirmenin güç olduğu müzik insanlarından biri. Nekizm ve Pitohui gruplarında davulun başında gördüğümüz Yankı Bıçakçı’nın solo projesi Yank, yolunu gözlediğimiz ikinci albümü için ısınma turlarını, geçtiğimiz haftalarda “Yarın Uzaklarda”yla devam ettirmişti.

Bu dönemde bir de sürpriz bir iş birliğine giden Yank, lowkolos ve Waterballet eşliğinde kaydettiği doğaçlama bir albüm olan HAXIM’le farklı ve özgür titreşimlerle karşımıza çıktı.

Akılda kalıcı melodilerin başrolü üstlendiği solo projesinde duygu elementini merkeze koyan ve dinleyiciyi de duygudan duyguya sürükleyen Yank’tan Bant Mag. için derin duyguları deşen 5 şarkı seçmesini istedik. Söz Yank’ta…

“Son birkaç senedir duygu deşen şarkılar dinlemekten uzak olduğumdan, bu listeyi yapmak keyifli oldu. Bir şarkının neden ve nasıl duygu deştiği bir noktaya kadar bilimsel olarak açıklanabildiği gibi bir hayli kişisel ve değişken bir olay. Enteresan olduğunu düşündüğüm bu müzikolojik durumu sizlerle paylaştıktan sonra, sizi seçtiğim şarkılarla baş başa bırakmak isterim. Buyrunuz.”

Patrick Watson – Lighthouse

“Uzun yıllar önce tanıştığım Patrick Watson, pamuk sesi kadar armonileri ve piyanoya dokunuşu ile uzun zamandır duygularımı deşmekte olan Kanadalı bir abimdi. Yaptığı her şey dinlenesi olsa da bu parça birçok duyguyu bir arada topladığından listeye koymak istedim. Tatlı bir hüzün, umut ışıkları ve zafer gibi tatlar alıyorum. Bilmem siz ne dersiniz.”

Liima – Life is Dangerous

“Bu da birkaç yıl önce kurulan ve temeli Kopenhaglı Efterklang grubu üyelerinden oluşan Liima’nın en sevdiğim parçası. Beni daha ilk andan duygusunun içine alan ve tekdüze denebilecek formu içinde de o duyguya hapseden bir eser kendisi.”

Radiohead – Reckoner

“Sanırım bu şarkıyla ilgili pek bir şey söylemeye gerek yok. Duygu Deşenler Kurulu Onursal Başkanı Thom Yorke ve değerli dostlarının 2007’de bizlere sunduğu harikalardan yalnızca biri.”

Stevie Wonder – Visions

“Çok geç keşfettiğim ve en favori albümlerim arasına giren Innervisions’ın ikinci şarkısı. Sözleri, aranjmanı ve armonik yapısıyla her seferinde beni hipnotize ettiği yetmezmiş gibi duygularımı da deşmeden gitmeyen bir parça. Dinlemeyenlere albümün tamamını dinlemelerini ısrarla tavsiye ediyorum.”

The Lemon Twigs – Beautiful 

“Son olarak da Long Islandlı D’addario kardeşlerden duygu deşen bir parça diyelim mi? Çok genç yaşlarında yaptıkları şarkılar ve performanslarıyla adeta ‘Helal olsun’ dedirten ikilinin bu parçası, varoluşsal sorgular içeren sözleri ve komplike olduğu kadar yürek sızlatan akor dizisiyle beni yakalamış bulundu.”