Yeni Deerhoof klibi bir harika

2020’nin en üretken ekiplerinin başında Deerhoof geliyor. Ayrıksı popun sınır tanımayan sahasında sıra dışı fikirlerle bezeli konsept anlatılar geliştiren Amerikalı grup, 29 Mayıs’ta Joyful Noise etiketiyle 15. stüdyo albümü Future Teenage Cave Artists’i yayımlamıştı. Albümdeki favorilerimizden “Damaged Eyes Squinting into the Beautiful Overhot Sun” için çekilmiş harika bir klip paylaşıldı.

Daha önce California çıkışlı deneysel pop ikilisi HXXS için iki klip çeken Anders Ericsson yönetmen koltuğunda. Büyüleyici bir sinematografiye sahip klip, ışık kullanımı ve hareketli kamera açılarıyla; parçanın puslu ve tuhaf hissettiren havasına müthiş bir uyum sağlıyor. Sahnelerin ve karakterlerin ne gibi referanslar taşıdığı konusunda henüz kafamızda soru işaretleri olsa da klibin içinden çıkmak istemiyoruz. 

Alışılmış Deerhoof kompozisyonlarına göre daha minimal bir yaklaşımın kendini belli ettiği parçayı gitarında çalmak isteyenlerin yardımına da gitaristler John Dieterich ve Ed Rodriguez koşuyor. İkilinin Guitar World’ün YouTube kanalı için parçanın nasıl çalınacağını anlattığı video hemen aşağıda.

Sürpriz albüm: “Love-Lore”

Deerhoof’un 28 Eylül’de yayımladığı sürpriz albüm Love-Lore, 43 şarkının iç içe geçirildiği 5 kayıttan oluşuyor. Derlemede 1950’lerden 1980’lere uzanan bir seçki Deerhoof’a has şekilde yorumlanmış. Gary Numan, Asha Puthli, Pauline Oliveros, The Beach Boys, Caetano Veloso, Ennio Morricone, Sun Ra, Silver Apples, Kraftwerk gibi efsanelerin parçalarının yanı sıra Muppet Show, Star Trek gibi serilerin ikonik tema müzikleri de Love-Lore’un akışına karışmış. 

Joyful Noise Recordings etiketli albüm, savaş sonrası dönemde insanlığı beslemiş kültür ve müziklere bir saygı duruşu olarak tanımlanıyor. Bir anlamda şu an içinde olduğumuz global kaosun etkilerinden sıyrılmanın nasıl mümkün olacağını hatırlatma gayesinde.


Yükleniyor...