Yeni TSU! klibiyle içinizi ferahlatın

J. Hakan Dedeoğlu’nun solo projesi TSU!, 2020’nin tüm karmaşasının arasından huzur üfleyen son albümü Maritime’dan yeni bir klip yayımladı. Her TSU! güzelliği gibi Aylin Güngör’ün çektiği “Black Sea Barracuda” klibinde şarkının dalgaları, Street Fighter-vari amansız bir kapışmaya ev sahipliği yapan bir sahile vuruyor.

iPhone’la çekilen klipte Hakan’la birlikte Sezin Akbaşoğulları ve Güngör Can Akbulut’u izliyoruz. Siyah beyaz olmasına rağmen iç ferahlatan bir hâli var. Şarkı için de aynısı rahatlıkla söylenebilir.

Maritime’a dair

Tekrarlar ve sarmal melodiler her daim TSU! müziğinin önemli bir parçasıydı, bu albümde de öyle. “Maritime Blues”, “Günbatımında Dört Ahtapot” ve “Rain On Ema Beach”, önceki albümlere aşina olanlar için damaklarda tanıdık lezzetler canlandırıyor. Dingin ve şefkatli şarkılar. 

Albümün kalanı da öyle ama sonik zenginlikleri ve yönelimleri, Hakan’ın dümende olduğu gemiyi farklı koylara yanaştırıyor. “Battenberg Supernova”, albümün en geniş alana yayılan şarkısı. Esmerine’den Bruce Cawdron’un marimba melodisi üzerine aşamalı olarak genişleyen, Hakan’ın gönül birliği içinde olduğu psikedelik Afrika müziklerine selam çakan bir ses âlemindeyiz. Açılış şarkısı “Black Seas Barracuda” da ismiyle Karadeniz referansı verse de damarlarında Tamikrest, Tinariwen, Imarhan gibi Tuareg gruplarıyla aynı kan akıyor. İkinci yarısında alevlenen “The Great Pine”’ın boşluklarla nefes alan akışı, dönüp dönüp yeniden sarıldığınız bir veda merasimi gibi; her temasta daha da yoğun hisler vuku buluyor ve nihayetinde sakinleşerek ayrılıyorsunuz. Maritime’ın gerçek vedasını yapan “Challow Dean” ise hem zehirli hem şifalı bitkilerin hakim olduğu bir ormanda yankılanıyor sanki.