Yeni Werner Herzog belgeseliyle mitoloji tarihine kozmik bir yolculuk

Alman yönetmen Werner Herzog yaşayan üretken sinemacılardan biri. Kurmacaları kadar belgesel çalışmalarıyla da tanıdığımız yönetmen, bu sefer son iki yıl içinde çektiği dördüncü projesiyle gündemimizde… Çiçeği burnunda izleme platformu Apple TV+’ın, Fireball ismini taşıyan yeni Werner Herzog belgeselin haklarını satın aldığı duyuruldu.

The Mandalorian’da çok, çok uzak bir galakside izlediğimiz Herzog bu sefer başını (ve kamerasını) yıldızlara çevirmeye karar vermiş. Fireball; yıldız kaymalarının ve meteorların mitoloji tarihini nasıl şekillendirdiğini ve insanlığın diğer âlemlere, dünyalara olan sonsuz merâkını nasıl perçinlediğini ele alacakmış. Herzog filmi pandemi hayatımızı etkilemeden önce tamamlamış ve karantina deneyimini belgeselin kurgusuna ayırmış.

Fireball aynı zamanda Herzog ile Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Clive Oppenheimer arasındaki üçüncü ortaklıklığın meyvesi niteliğinde… İkili daha önce Oscar adayı belgesel Encounters at the End of the World (2007) ve Emmy adayı Netflix projesi Into the Inferno’da (2016) iş birliği yapmıştı. Herzog, volkanolog kimliğiyle bilinen Oppenheimer’a çok şey borçlu olduğunu, göktaşlarının nerelere indiğine bakarak birlikte dünyayı turladıklarını söylüyor.

Gösterim tarihi henüz netlik kazanmayan Fireball, 100’den fazla ülkede erişime açık olacak.

Yazı: Merdan Çaba Geçer