40 yılın ardından yeniden This Is Spinal Tap

Rock müzik, özellikle heavy metal müzik dünyasını hicveden, sahte belgesel türünün en sevilen örneklerinden olan This Is Spinal Tap (1984) için dönüş vakti. Bir heavy metal grubunun başına gelen talihsizlikler silsilesini, müzik dünyasının problemlerini, dönemin gruplarına dair klişeleri pek eğlenceli bir dille işleyen mokümanterin devam filmi ufukta göründü. This Is Spinal Tap II, ilk filmin 40. yılında, 2024’te vizyona girecek.

Kurgusal grubumuz Spinal Tap yeni filmde orijinal kadrosuyla arz-ı endam edecek. Grup üyelerinden David St. Hubbins, Derek Smalls ve Nigel Tufnel’ı canlandıran Michael McKean, Harry Shearer ve Christopher Guest rollerine geri dönecekler. Kadronun tek değişen ismi ise Mick Shrimpton karakterine hayat veren İngiliz davulcu Ric Parnell. Geçtiğimiz günlerde 70 yaşında hayatını kaybeden Parnell’ın yerine yeni bir oyuncunun seçilmesi bekleniyor.

Rob Reiner da hem tekrar yönetmen koltuğuna geçeceğini hem de orijinal filmde canlandırdığı yönetmen Marty DiBergi karakterine dönüş yapacağını duyurdu. This Is Spinal Tap ile 1984’te ilk kez yönetmen koltuğuna oturan Rob Reiner, o zamandan bu yana Stand by Me, When Harry Met Sally, The Princess Bride, Misery gibi filmlerle sağlam bir kariyer inşa etmişti. Yıllardır erteledikleri bu projeyle ilk filmi anarken hikâyeyi de ileriye taşımak istediklerini söylüyor Reiner. Ayrıca öncülünden farklı olarak bu kez kimi konuk müzisyenleri göreceğimizi de müjdeliyor.

This Is Spinal Tap bir mokümanter olmasına rağmen kurmaca evreninden çıkıp sahnelere taşınmış; grup 90’lı yılların başında Avrupa’da ve ABD’de çeşitli konserler vermişti. Ayrıca This Is Spinal Tap (1984), Break Like the Wind (1992) ve Back from the Dead (2009) adlı üç stüdyo albümü de yayımladılar.

Geçen 40 yılın ardından heavy metal dünyasına eğlenceli bir selam çakması beklenen This Is Spinal Tap II, 19 Mart 2024’te vizyon macerasına başlayacak.

Yazı: Aybüke Ebinç