Yenilenen Pitohui’den yeni sesler

En son 2016’da yine Domuz Records aracılığıyla Enspektör adlı bir EP paylaşan İstanbul bağımsızlarından Pitohui, yeni tekli serisinin ilk yayını olan “Feldspat” parçasıyla karşımızda.

Sözsüz müziğinde tekrarın gücü, akılda kal(amay)ıcı melodiler ve yükselen tansiyon gibi unsurlardan beslenen Pitohui, “Feldspat” ile birlikte stüdyoda doğaçlama usulü ortaya çıkardığı önceki işlerinden farklılaşan bir ses dünyasının kapılarını aralamış. Bu yeniliklerin arkasında Barkın Engin, Cem Kayıran ve Yankı Bıçakçı’ya katılan Burak Tamer ve Berkay Küçükbaşlar’ın müziğe getirdiklerinin yanı sıra “temelleri evde atılan formlar” üzerinden gidilmesinin de etkisi olduğunu öğreniyoruz.

Pitohui’nin Domuz Records tarafından önümüze getirilen yeni şarkısı “Feldspat”ı aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz. Fotoğraf ve video sanatçısı Begüm Yamanlar’ın elinden çıkma kapak görseline de dikkat.

Grubun “her aya bir şarkı” kampanyası önümüzdeki kış aylarında da sürecek. İkinci tekli “Bufo”yu ekimde dinleyebileceğiz ve nihayetinde yeni Pitohui şarkıları dörde tamamlandıkları gibi bir EP’ye evrilecekler.