“Yer Demir Gök Bakır”, Selanik Fotoğraf Bienali’nde

Selanik Fotoğraf Bienalinin bu seneki teması “Kapitalist Gerçeklik”. Bienal kapsamında, sanatçı ve akademisyen Volkan Kızıltunç’un küratörlüğünü üstlendiği ve Türkiye fotoğraflarını merkezine alan “Yer Demir Gök Bakır” isimli bir fotoğraf kitabı sergisi düzenleniyor.

Ana görsel: Selim Süme

Günümüz Türkiyesine dair fotoğraf çalışmalarına odaklanan ve Anadolu’dan geniş bir hikâye perspektifi yaratmayı amaçlayan “Yer Demir Gök Bakır”, ismiyle Yaşar Kemal’in Dağın Öteki Yüzü üçlemesinin ikinci kitabına da göz kırpıyor. Sergideki Türkiye’nin siyasi ve tarihsel geçmişine ve gündemine referanslar taşıyan işler, kentsel dönüşümden toplumsal dönüşüme, dışlanmışlıkların kentsel bağlamdaki izdüşümlerinden kırsaldaki yerel hikâyelere pek çok farklı konuyu bir araya getiriyor.

Sergi kapsamında Türkiye’den fotoğraf sanatçılarının çeşitli yayınevinden çıkma olan ya da kendi yayınladıkları kitapların yanı sıra farklı ülkelerden fotoğrafçıların Türkiye üzerine hazırladığı fotoğraf kitapları ve İstanbul Photobook Festival sırasında sınırlı sayıda üretilmiş olan çalışmalar da yer alacak. Fotoğraf kitabı formatının Türkiye’deki yolculuğuna katkı sunmak amacıyla Mimar Sinan bünyesinde kurulan FUAM (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından düzenlenen atölyelere de yer verecek olan sergi, 25 Eylül – 4 Kasım tarihlerinde Selanik’te, Yunanistan Merkez Bankası Kütüphane Galerisinde görülebilir.

Korhan Karaoysel
Kürşat Bayhan

Sergide kitaplarıyla yer alacak sanatçılar şöyle:

Arjen Zwart, Federico Buzzoni, George Georgiou, Mathias Depardon, Paola de Pietri ve Vanessa Windship’in de bulunduğu yabancı sanatçıların yanında Ahmet Polat, Alp Esin, Altay Tuz, Ali Taptık, Bekir Dindar, Coşkun Aşar, Çağdaş Erdoğan, Haluk Çobanoğlu, Korhan Karaoysal, Kürşat Bayhan, Özlem Şimşek, Selim Süme, Volkan Kızıltunç, Yusuf Murat Şen ve Yusuf Sevinçli.