Yerli bağımsız müzik sahnesinden Mayıs 2019 raporu

Son dönemde yerli sahneden yayınlanan albüm, EP ve teklilerden hazırladığımız seçkide dub ritimlerinden progresif rock’a, Anadolu pop’tan teknoya uzanıyoruz.

ALBÜM VE EP’LER

Selen Gülün – Many Faces
(Bağımsız)

Bir süredir Tokyo’da yerleşik piyanist ve besteci Selen Gülün’den yeni bir albüm. Kayıtları Japonya ve İtalya’da yapılan albümde Selen Gülün’ün Hakuei Kim, Issei Igarashi, Keisuke Ohta ve Marcello Allulli ile yaptığı duo kayıtlar bulunuyor. Many Faces ismini taşıyan albümdeki parçalardan dört tanesi Gülün’ün besteleri, diğer üç parçaysa serbest doğaçlama kayıtları.

Debdebe – Faz
(Venüs Müzik)

FitiSound, Volkan İncüvez ve Seçkin Erdi’nin dub, hip hop ve Anadolu ekseninde gezinen eklektik güç birliği Debdebe, merakla beklenen ilk albümünü nihayet yayınladı. Faz ismini taşıyan altı şarkılık albüm, grubun canlı performanslarındaki hipnotik atmosferi eksiksiz bir şekilde sunuyor. Albümün lansman konseri 1 Haziran’da Anahit Sahne’de.

Oichuung – Earth Sangha E.P.
(Bağımsız)

Replikas, Kırıka, Saska, Great Republic of South gibi sayısız grupta davulların başına geçen ve son yıllarda da SO Duo ile farklı müzikal dehlizleri keşfe çıkan Orçun Baştürk’ün solo projesi Oichuung, dört şarkılık yeni bir EP ile karşımızda. Synthesizerlar, perküsyonlar ve çeşitli elektroniklerle ev yapımı bir EP hazırlayan Oichuung, çiğ ve tekinsiz bir atmosfer yaratıyor.

Earth Sangha E.P.’yi dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kayra – Bütün Ayazların Ortasında
(Basemode Records)

Farazi v Kayra ve 90BPM gibi projeleriyle de üretimlerini sürdüren, hip hop sahnesinin nevi şahsına münhasır figürlerinden Kayra, 2019 başından beri üç bölüm halinde paylaştığı Bütün Ayazların Ortasında’nın son bölümünü de yayınlayarak albümü nihai haline ulaştırdı. Baştan sona akıcı bir hikâyeyi takip edebildiğiniz Bütün Ayazların Ortasında’dan yayınlanan yeni klip “Öfkemin Şafağı” da buradan izlenebilir.

Gönenç Kayaaltı – Socially Awkward
(Bağımsız)

Gitarist ve prodüktör Gönenç Kayaaltı, dokuz bestesinden oluşan ilk albümü Socially Awkward’ı nisan ayının son günlerinde yayınladı. Epey uzun soluklu parçalarda gitar başrolü üstlense de zengin bir orkestrasyon dinleyicileri bekliyor. Progresif rock estetiğinin çok yönlülüğüyle, yer yer blues, funk, latin gibi farklı etkileşimleri de bulabileceğiniz Socially Awkward, nükteli ve zengin bir gitar albümü.

Derya Yıldırım & Grup Şimşek – Kar Yağar
(Bongo Joe)

Almanya’da yaşayan Derya Yıldırım ve orkestrası Grup Şimşek, geçtiğimiz yıllarda hem Anadolu pop cover’ları hem de aynı tınıdaki kendi besteleriyle adından söz ettirmişti. Prestijli etiket Bongo Joe’dan ilk albümünü yayınlayan Derya Yıldırım & Grup Şimşek, Kar Yağar’da da kimi cover’lar ve orijinal bestelere yer veriyor. Albümde Nazım Hikmet’in “Dünyayı Çocuklara Verelim” şiirini de müzisyenin babası Mustafa Yıldırım’ın sesinden duyuyoruz.

Gergemann – Tarlabaşı EP
(avosync)

Prodüktör, DJ ve ses mühendisi Gökalp Ergeçen’in Gergemann mahlasıyla yayınladığı ilk kayıt olan Tarlabaşı EP, iddialı prodüksiyonlara sahip dört tekno parçasından oluşuyor. İsmini Gergemann’ın birkaç yıldır yaşadığı İstanbul’daki mahalleden alan EP, karanlık ve parlak sesler arasında ustalıkla seyrediyor.

MARCH – Watching Soul
(Ampirik Records)

Electro tınıları ve akışkan şarkı formlarıyla bezeli kayıtlarını şimdiye dek kendi isimleriyle paylaşan Aytun & Can Menek ikilisi, yeni kimlikleri MARCH’la ilk albümünü 31 Mayıs’ta yayınlıyor. Watching Soul ismini taşıyacak albümde İstanbul hayatından “gerçek” sesler, söz dizimleri ve hikâyeleri harmanlayan ikili, Aytun & Can Menek ismiyle yayınladığı son teklisi “Timeless Beats I”la yoldaki albüme dair merakımızı iyice kabartıyor.

TEKLİLER

Ahu – “Go”
(Sony Music Türkiye)

RBMA mezunu Ahu’nun müzikal yolculuğu ağır ve kendinden emin adımlarla ilerliyor. 2010 yılında yayınladığı “To Love.” isimli parçayla sonraki yıllarda Thom Yorke’un DJ setlerinde karşımıza çıkan Ahu, “Go” isimli yeni teklisinde üflemeliler ve akustik gitarla oluşturulmuş sıcak bir tını sunuyor. Parçanın dört farklı remiksini de dinlemeyi ihmal etmeyin!

CASP – “Yet”
(Bağımsız)

Albüm listemizde yer alan Gönenç Kayaaltı albümü Socially Awkward’ın prodüktörlerinden biri olan Hazar Kayaaltı’nın solo projesi CASP, geçtiğimiz aylarda yayınladığı EP’sinin ardından yeni bir tekli paylaştı. Karanlık bir atmosfer üzerine inşa edilmiş sarmal piyano melodileriyle hayat bulan “Yet”,  geçmişin veya şimdinin henüz gerçekleşmemiş olabileceği teorisi üzerine yazılmış bir şarkı.

Dilhan Şeşen – “Acıtır Yara”
(Sony Music Türkiye)

Grup Gündoğarken’le tanıdığımız Şeşen ailesinin en genç fertlerinden Dilhan Şeşen, söz ve müziği kendine ait ilk bestesi “Acıtır Yara”yı Sony Music etiketiyle yayınladı. Sesini ilk kez İlhan Şeşen saygı albümünde yorumladığı “Sıcaklardandır”la duyduğumuz Dilhan Şeşen, farklı ilham kaynaklarını çekici bir birliktelik içinde sunan düzenlemesiyle dikkat çeken ilk şarkısıyla daha fazlası için sabırsızlandırıyor.

Loradeniz – “Fear, A Crystal Charm”
(Bağımsız)

2018 RBMA katılımcısı Loradeniz’in daha önceki işlerinden farklı bir prodüksiyon anlayışını benimsediği yeni teklisi “Fear, a Crystal Charm”, yoldaki bir EP’nin habercisi. Amsterdam’da yerleşik müzisyen, besteci ve prodüktör Loradeniz’in, Floransa’dan ilham alarak hazırladığı bir dizi şarkıdan oluşacak EP’nin ilk teklisi olan “Fear, a Crystal Charm”, sonik detaylarla bezeli bir seyire sahip.

Hüma Utku – “Black Water Red”
(Karl Records)

Elektronik katmanlarla soyut ses bütünleri yarattığı R.A.N. projesiyle ilgi çekici yayınlar yapan Berlin’de yerleşik müzisyen ve prodüktör Hüma Utku, bu kez kendi ismiyle bir albüm yayınlıyor. Endüstriyel, tekno ve ambient gibi yaklaşımlarla kendi alan kayıtlarını harmanlayan Hüma Utku’nun yeni sonik aleminden yayınlanan ilk parça, baştan sona sinematik bir akışa sahip.

Asil – Karantina
(Eğlence Fabrikası)

2008’de Sulukule’de kurulan ve 2017’de yayınlanan, kendi isimlerini taşıyan ilk albümleriyle Türkiye rap ve hip hop sahnesine sağlam bir giriş yapan Tahribad-ı İsyan grubu üyerlerinden Asil’in yeni teklisi ‘‘Karantina’’, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Parçanın taze çıkan video klibi ise Sulukule Mon Amour, Küçük Kara Balıklar gibi belgesel ve kısa filmleriyle tanıdığımız Azra Deniz Okyay imzasını taşıyor. Asil’in ilk albümü için beklemedeyiz.

Anıl Aydın – “Belong”
(Luna Records)

Synth pop ve electronica sularında gezinen “Belong”, geride kalan on yıl boyunca birçok farklı projeyle İstanbul’daki çeşitli mekânlarda sahne alan ve kayıtlar yayınlayan Anıl Aydın’ın ilk solo yayını. Jakuzi ve The Raws’dan tanıdığımız Taner Yücel’in prodüktörlüğünü üstlendiği ve Utku Öğüt’le düzenlemesini yaptığı şarkı, Yağmur Akın Karagöz imzalı klibiyle paylaşıldı.

Yükleniyor...