Yo La Tengo’nun Hoboken’daki stüdyosundan doğaçlama bir kayıt

Yo La Tengo, eylülde 1995 çıkışlı yedinci stüdyo albümü Elect-O-Pura’yı 25. yıl dönümü sebebiyle yeniden yayımlamaya hazırlanıyor. Bu arada da New Jersey’nin Hoboken şehrindeki stüdyolarında doğaçlama kaydettikleri bir şarkıyı paylaştılar. Şarkı aynı zamanda grubun Bandcamp hesabında yayımladığı ilk kayıt olma özelliği taşıyor.

“James and Ira demonstrate mysticism and some confusion holds (Monday)” ismini taşıyan parça, yaklaşık altı dakika uzunluğunda atmosferik bir kayıt. Huzur dolu, akışkan ve vücudunuza nüfuz ettiği anda genişlemeye başlayan seslerle bezeli. Grubun kurucularından Ira Kaplan, 2018’den bu yana paylaştıkları ilk kayıt olan “James and Ira demonstrate mysticism and some confusion holds (Monday)” şarkısının hazırlık aşamalarını ve motivasyonunu şöyle özetliyor:

“Nisan sonlarında, dünya herkese yük olmaya devam ederken üçümüz Hoboken’da Vali Murphy tarafından belirlenmiş kurallara uyarak bir araya geldik ve devam etmeye karar verdik… ‘Prova’ kelimesi bunu tam olarak karşılamaz ama çalmak için hazırlanmak istedik. James (McNew), gelecekte kullanabileceğimiz bir şeyler çıkabilir düşüncesiyle stüdyonun ortasına bir mikrofon koydu. Beklemektense şimdi yaptığımız bir şeyi paylaşmak istedik.”

35 yılı geride bırakan Yo La Tengo’nun Bandcamp hesabından paylaşımları ne sıklıkta devam edecek bilmiyoruz ama daha fazlası için sabırsızlanıyoruz. Son albüm There’s A Riot Going On, 2018’ein en iyi 50 yabancı albümü listemizde 25 numaradaydı.