Yıldızlar geçidi Yoko Ono saygı albümü: Ocean Child

Müzik âleminde saygı albümleri geleneği çok uzun bir geçmişe sahip. Fakat son yıllarda müzisyen ve grupların, kendi ilham kaynaklarını onurlandırmak için de bu tür projelere ön ayak olduğuna tanıklık ediyoruz. The National üyelerinin The Grateful Dead tribute derlemesi, The Flaming Lips’in Nick Cave girişimi gibi örnekleri hatırlayalım. Benzer bir proje Yoko Ono için hazırlanmış. Ardında Death Cab for Cutie’nin esas kişisi Benjamin Gibbard var üstelik.Ocean Child: Songs Of Yoko Ono isimli albüm 18 Şubat’ta Canvasback Music aracılığıyla yayımlanacak. Yıldızlar geçidi bir kadro oluşturulmuş: US Girls, Japanese Breakfast, Sharon Van Etten, David Byrne & Yo La Tengo, Sudan Archives, The Flaming Lips, Deerhoof; çeşitli Yoko Ono bestelerini coverlayan isimlerden birkaçı. 

Ben Gibbard bu saygı albümünün temel yakıtlarının sevgi ve hayal kırıklığı olduğunu söylüyor. Sevgi kısmını Yoko Ono müziğine duyduğu hayranlıkla bağdaştırıyor ama hayal kırıklığı mevzusu daha derin. Kariyeri boyunca avangart tınılardan bubblegum pop sularına birçok farklı estetikte üreten Yoko Ono’nun şarkı yazarlığının otoriteler ve dinleyiciler tarafından küçük görülmesini, göz ardı edilmesini “canilik” olarak tanımlıyor Gibbard. “Birçok pop yazarı gibi düzenli olarak akılda kalıcı melodiler yarattı. Söz yazarı olarak da her daim keskin, sofistike ve derin iç gözlemlerle kalem oynattı” sözleriyle Yoko Ono müziğine duyduğu hayranlığın yapıtaşlarından bahsediyor.

İştah açıcı olarak David Byrne ve Yo La Tengo ortaklığıyla coverlanan “Who Has Seen The Wind?” dinlemeye açıldı. Orijinali Plastic Ono Band ve John Lennon eşliğinde kaydedilen parça, ilk olarak Lennon’ın 1970 tarihli “Instant Karma!” single’ının B yüzünde yer almıştı.

Ocean Child: Songs Of Yoko Ono şarkı listesi de şöyle:

01 Sharon Van Etten — “Toyboat”
02 David Byrne & Yo La Tengo — “Who Has Seen The Wind”
03 Sudan Archives — “Dogtown”
04 Death Cab For Cutie — “Waiting For The Sunrise”
05 Thao — “Yellow Girl (Stand For Life)”
06 US Girls — “Born In A Prison”
07 Jay Som — “Growing Pain”
08 Stephin Merritt — “Listen, The Snow Is Falling”
09 Deerhoof — “No No No”
10 We Are KING — “Don’t Be Scared”
11 The Flaming Lips — “Mrs Lennon”
12 Japanese Breakfast — “No One Sees Me Like You Do”
13 Yo La Tengo — “There Is No Goodbye Between Us”
14 Amber Coffman — “Run Run Run”