Yönetmen Halle Berry, başrol Halle Berry

2002’de En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan ilk Siyah olarak adını tarihe yazdıran Halle Berry, geride kalan birkaç yılda kamera önüne eskisine nazaran daha az geçiyor. Kendisini en son 2019 tarihli 3. John Wick filminde izlemiştik. 

Prodüksiyonu epey önce tamamlanmasına, 2020 Toronto Film Festivali programında yer almasına rağmen vizyon serüveni rötarlanan yeni işiyle kariyerinde yeni bir sayfa açıyor Halle Berry. Dövüş sanatları dünyasına dalan Bruised, ünlü oyuncunun yönetmenliğini üstlendiği ilk film. Ayrıca Jackie Justice isimli baş karaktere de bizzat Berry hayat veriyor. Filmde Jackie, gelecek vadeden bir rakiple hararetli bir rekabetin içinde buluyor kendini.

17 Kasım’da ABD’de sınırlı sayıda sinema salonunda gösterime girecek film, bir hafta sonra Netflix kataloğuna eklenecek. Senaryoyu kaleme alan Michelle Rosenfarb da Bruised’la birlikte ilk kez bir uzun metrajda yer almış. Oyuncu kadrosunda Halle Berry’ye Danny Boyd Jr., Shamier Anderson, Adriane Lenox, Sheila Atim ve Valentina Shevchenko eşlik ediyor. Taptaze fragmanı buradan izlenebilir.

Trans temsiliyetine dair anlamlı özür

2020 yazında bir trans karakteri canlandıracağı yeni projesiyle ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Halle Berry, sosyal medyada eleştirileri üzerine çekmişti.

Kısa süre sonra Twitter hesabından paylaştığı bir açıklama metniyle bu rolden çekildiğini duyuran Berry, trans karakteri canlandırmayı düşündüğü ve bu fikri dillendirdiği için sapasağlam bir özür diledi: “Bir cis kadın olarak bu rolü asla değerlendirmemem gerektiğini anlıyorum. Trans komünitesi kendi hikâyelerini anlatma şansına sahip olmalı. Geride kalan günlerde bana gösterdiğiniz rehberlik ve eleştirel sohbetler için teşekkür ederim. Bundan sonra dinlemeye, eğitmeye ve bu hatamdan dersler çıkarmaya devam edeceğim. Ekranda ve kamera arkasında, sesimi daha iyi bir temsiliyet için kullanarak bir müttefik olacağıma söz veriyorum.”

1985’teki kuruluşundan beri LGBTİ+ üyelerinin kabul görmesine yönelik çalışmalar yürüten medya savunuculuğu organizasyonu GLAAD da yaptığı açıklamada ünlü oyuncunun bu özrünün herkese örnek olması gerektiğine dikkat çekmiş ve “Halle Berry’nin trans insanların endişelerini dinlemesi ve onlardan bir şeyler öğrenmesinden çok mutluyuz. Diğer güçlü insanlar da aynı şeyi yapmalı. Medyadaki trans temsiliyeti hakkında bir şeyler öğrenmek için iyi bir başlangıç.” demişti.