“Stranger Things” 4. sezona dair tüm bildiklerimiz

İnanılmaz ama gerçek, Stranger Things 3. sezonun üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. Sezon finalinde ekibimizin Upside Down’dan gelen yaratıklarla mücadelesini izlemiş; Byers ailesi ile Eleven’ın, Jim Hopper’ın -olası- ölümünün ardından Hawkins’ten taşındıklarına şahit olmuştuk. Geçtiğimiz sene yayımlanan ilk fragman ise, Rusların açtığı geçidi kapatmak için kendini feda eden Hopper’ın hayatta kaldığını müjdelemişti: karakteri Sovyet Rusya’daki bir demiryolu inşaatında, tipi altında çalışırken görmüştük.

Çekimleri son sürat devam eden sezonun varlığını hatırlatan bir tadımlık yayımlandı ve kısacık süresine rağmen kafaları karıştırmaya yetti. Psikokinetik yetenekleri olduğunu tahmin ettiğimiz bir grup çocuğu Hawkins Laboratuvarı’nda görüyoruz, daha sonra aralarına Matthew Modine tarafından canlandırılan Dr. Martin Brenner, nam-ı diğer “Papa” katılıyor. Koridorlarda dolanan kamera, 11 numaralı kapının önünde duraksıyor ve nefes alış verişlerin şu sözlerle kesildiğini işitiyoruz: “Eleven, dinliyor musun?”

Bu bir rüya mı, flashback mi, yoksa Eleven’ın başı gerçekten dertte mi; henüz bilemiyoruz.

Kadroya heyecan verici eklemeler

Olay örgüsünün ayrıntıları sıkı önlemlerle korunmakta, dolayısıyla öğrendiklerimiz oldukça sınırlı. Dizinin bu kez Hawkins, Indiana’nın dışına taşınacağını işitmiştik. Bilim kurgu ve korku sinemasının kültlerine saygı duruşunda bulunan yapımın, Freddy Krueger ile özdeşleşmiş ikonik Robert Englund’u karşımıza çıkartacağı da, bildiklerimiz arasında. Bu sezon ayrıca Sweeney Todd’da izlediğimiz Jamie Campbell Bower’ı, Booksmart’dan anımsanabilecek Eduardo Franco’yı, Steve McQueen’in antoloji serisi Small Axe’in kadrosunda yer alan Joseph Quinn’i, Into The Badlands dizisinden Sherman Augustus’u, Sırp aktör Nikola Djuricko’yu ve Game of Thrones’da Jaqen H’ghar karakterine hayat veren Tom Wlaschiha’yı da izleyeceğiz.

Tanıtımda göremesek de sesini işittiğimiz Millie Bobby Brown’ın yanı sıra; Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Noah Schnapp, David Harbour, Sadie Sink, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Priah Ferguson, Maya Hawke ve Winona Ryder’lı oyuncu kadrosu tamamen korunmuş.

Sezondan neler beklemeliyiz?

Duffer Kardeşler’in sezonun çekimlerini henüz tamamlamadığı ve Netflix’in net bir tarih vermediği gibi etkenleri göz önüne aldığımızda, sabırlı olmaya devam etmemiz gerektiği çok açık. Tadımlık bir fragman gelmiş olması, uzun süren bekleyişin nispeten yakında sona ereceğini müjdeliyor en azından. Çekimler küresel salgın nedeniyle Mart 2020’de durdurulmuş ve geçtiğimiz eylül ayında yeniden başlamıştı; dolayısıyla pandeminin yol açtığı bu rötarın yaratıcı ekibe daha fazla süre tanıdığını biliyor, ellerinde zamanı iyi değerlendirdiklerini umuyoruz.

Geçtiğimiz aylarda dizinin yapımcı kadrosundan Shawn Levy’nin kimi açıklamaları da bu teorimizi destekleyen cinsten. “Pandemi sayesinde ilk kez Duffer Kardeşler’in çekimlere başlamadan tüm bir sezonu yazmalarına izin verdik ve bu diziyi epey olumlu etkiledi. Metni daha önce nadiren yapabildiğimiz şekilde elden geçirme fırsatımız oldu, bu da senaryoların niteliğini belki hiç olmadığı kadar fevkalade hâle getirdi.” diyor kendisi.

Oluşan bu beklenti dalgasına, oyuncu kadrosundan gelen demeçler de katkı sağlamakta. David Harbour, 4. sezonun favorisi olduğunu belirtiyor ve diziye alışık olmadığımız yeni renklerin katıldığını söylüyor. Finn Wolfhard’ın “bunun şimdiye kadar yapılmış en karanlık sezon olduğu” yönündeki düşüncesine, Gaten Matarazzo da artık pek küçük yaşta olmadıklarını hatırlatarak katılıyor. Biricik Dustin’imiz, en “havalı” sezon için kendimizi hazırlamamız gerektiğini düşüncesinde.

Henüz izlemeyenlere, Melikşah Altuntaş’ın dizi kadrosundan Finn Wolfhard (Mike) ve Joe Keery (Steve) ile Paris’te gerçekleştirdiği röportajı anımsatarak, noktayı koyalım.