Yorgos Lanthimos’un televizyon çıkartması: “The Man in the Rockefeller Suit”

Yunan Yeni Dalga’sının öncüsü ve yıldızı Yorgos Lanthimos, geçtiğimiz yıl çektiği The Favourite ile 10 dalda Oscar adaylığı kazanmıştı. Lanthimos, gerçek olaylardan esinlenecek bir mini diziyi yöneterek televizyon dünyasına adım atmaya hazırlanıyor: zenginlikleriyle yıllardır adından söz ettiren esrarengiz Rockefeller ailesinin içine sızan hayat avcısı Clark Rockefeller’ın hayat hikâyesi.

Mark Seal’ın The Man in the Rockefeller Suit: The Astonishing Rise and Spectacular Fall of a Serial Impostor kitabından uyarlanacak olan dizide, gerçek ismi Christian Karl Gerhartsreiter olan ve kendisini Rockefeller ailesinin bir mensubu olarak tanıtmasının yanında ABD’de 30 yıl boyunca farklı kimliklerle yaşayan Clark Rockefeller’ın öyküsünü izleyeceğiz. Senaryosunu David Gilbert’in kaleme alacağı mini dizi, karısı Sandra’nın Clark’ın bahsettiği kişi olmadığından şüphelenmeye başlamasının üzerine, yalanlarla örülen aldatma ağının yavaş yavaş çözülmeye başlamasını anlatacak. İlk izlenim için gözünü yükseklere dikmiş açgözlü bir sahtekâr ve hakkında sayısız efsane yazılan aile tarikatı, Lanthimos’un becerilerini konuşturabileceği bir alan oluşturmak için yeterli görünüyor.

Clark Rockefeller’ın hayatının aslında daha önce Pablo Trapero’nun yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanması planlanmış, başrol için Benedict Cumberbatch düşünülmüştü. Ancak daha sonrasında film projesi rafa kaldırıldı ve Fox Searchlight projeyi bir mini diziye dönüştürmeye karar verdi. Henüz çekim tarihi, oyuncu kadrosu, yayın tarihi ve kaç bölüm olacağı gibi ayrıntıların belirsiz olduğu dizinin, televizyon dünyasına Lanthimos mitolojisini getireceği aşikâr.

Bant Mag. No: 64 için Ekrem Buğra Büte’nin kaleme aldığı Yorgos Lanthimos yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz