Z Raporu: Alaca

Ata Bornova ve Mehmet Mutlu’dan oluşan Alaca, aralarında Mabel Matiz ve Güliz Ayla’nın da bulunduğu çeşitli müzisyenler için prodüktörlük de yapan bir ikili. Kendi müziklerini 2017’de yayımlamaya başladılar, 2020’de ilk albüm 10Gün geldi. Son dönemde dümeni electro-pop sularına kıran Alaca, 19 Ağustos’ta afrobeats tınıları duyduğumuz “ESMER” isimli yeni bir tekli paylaştı.

Önümüzdeki ay Cheerz Festival’da sahne alacak ikili; hem dinleme, izleme, okuma alışkanlıklarına hem de günlük yaşantılarına dair merak ettiklerimizi sorduğumuz anketimizi doldurdu. Buyrunuz Alaca Z Raporu’na.

tropical dancer

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler (albüm, şarkılar)?

Ata: Charlotte Adigéry & Bolis Pupul – Topical Dancer,  PinkPantheress – the hell with it, Mura Masa – Mura Masa, Orelsan – Civilisation, Jack Harlow – Come Home the Kids Miss You, Emir Taha – Kalp Çare Arar, James Blake – Life is not the same, Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers.

Mehmet: Radiohead – Daydreaming, Noname – Sunny Duet, Mazie – Sippy Cup, Noga Erez – Nails, Eryn Martin – Who Wouldn’t, Khruangbin & Leon Bridges- Chocolate Hills.

Son zamanlarda keşfettiğin harika grup/müzisyenler?

Ata: LORA, COBRAH, Troyboi, Sad Night Dynamite, Charli XCX, SBTRKT. Genelde yeni müziği keşif yolum arkadaşlarımla ortak Spotify listelerimiz oluyor.

Mehmet: REI AMI, SOPHIE, Still Woozy, Alina Baraz, Tim Atlas, Ginger Root.

Hafızana kazınmış ilk film?

Ata: A.I. Artificial Intelligence (2001) aklıma kazınan ilk film. Robotların yok edildiği lunapark sahnesinde dehşete düşmüştüm, müthiş bir kaos vardı. Yıllar sonra tekrar izlediğimde gayet sıradan gelmişti aynı manzara. Çok daha kötü ortamlar gördüğüm için sanırım.

Mehmet: Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002). Serinin bütün filmlerini tekrar tekrar izlemiştim. En aklımda kalanı sanırım bu filmdi.

Son zamanlarda izlediğin filmlerden favorilerin?

Ata: Adam’s Apples, Dogtooth, This is England. This is England’ın yıllar sonra aynı oyuncularla çekilmiş hikâyenin devamını anlatan bir dizi versiyonu da varmış. Onu da çok sevdim.

Mehmet: Ex Machina, Don’t Look Up, The Invention of Lying.

Son zamanlarda izlediğin dizilerden favorilerin?

Ata: Russian Doll, The Crown, Derek, Afterlife. Ölüm; satılabilir hâle getirmesi kolay bi başlık, ancak kaybın arkasından yas tutmayı izlenebilir kılmak Netflix gibi bir platformda çok zor. Bunu Ricky Gervais’in çok iyi başardığını düşündüğüm bir yapım oldu Afterlife.

Mehmet: Dark, The Outsider, Better Call Saul.

searching for sugar man

Son zamanlarda izlediğin çok iyi bir belgesel?

Ata: Jeen-Yuhs: A Kanye Trilogy. Kanye West’in kariyerinin ilk günlerinden itibaren kendini kameraya aldırması, hırsı, çocuksu yanları, annesiyle ilişkisi, ilk sahne deneyimi, plak şirketlerine kendini kanıtlamaya çalışması, şu an olduğu kişi olmasında nelerin etkili olduğunu görmek gibi şeyleri izlemek çok hoşuma gitti.

Mehmet: Searching for Sugar Man.

Küçükken bir idolün var mıydı?

Ata: Paul McCartney. İlkokul zamanları “Michelle”i duydum ve bir daha ordan çıkamadım. Hâlâ onunla aynı dünyada yaşıyor olmak çok güzel bi şey.

Mehmet: Lise çağlarımda Erkan Oğur’un gitar stiline çok fazla öykünürdüm. Çaldığı bütün kayıtları dinleyip taklit etmeye çalışıyordum.

En iyi yaptığın yemek?

Ata: Çok iyi tost yaptığımı söylüyorlar. İçindeki sos hariç her şey standart. Sosun ne olduğunu konserlerde açıklıyorum. Herkesi bekliyoruz.

Mehmet: Mutfakla aram pek yok. Sadece sabahları yoğurtlu granola hazırlıyorum. Yiyen kişilerden olumsuz bir dönüş olmadı.

En çok söylediğin yalan?

Ata: Abi telefon sessizdeydi.

Mehmet: Telefonu duymamışım.

Son zamanlarda keşfettiğin bir podcast?

Ata: Ümit Şahin – Ben de Bilmiyorum.

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın? 

Mehmet: Para kazandığım ilk iş yine müzisyenlikti. 15-16 yaşında bi otelde ud çalarak para kazanmıştım. İlk kazandığım parayı alırken çok çekindiğimi hatırlıyorum. O zamana kadar hiçbir beklentim olmadan her ortamda ve her şekilde çok severek müzik yapıyordum. Bunun karşılığında para kazanıldığını görünce garipsemiştim.

Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

Ata: Büyükada’da uyanıp, tekrar orda uyuyacağım bir gün yaşamak. Büyük turda scooter, Ata’mın kaldığı otelde kahve, Marmara’nın suyuna laf söyleyip yine de çimmek güzel olabilir.