Zara McFarlane anlatıyor: Artık bir müdavimi olduğu "Steam Down" doğaçlama müzik geceleri

Yarın 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında Maçka Küçükçiftlik Park’ta sahne alacak İngiliz müzisyen Zara McFarlane’e, son dönemde iyiden iyiye bir müdavime dönüştüğü Londra’daki Steam Down isimli haftalık doğaçlama müzik buluşmalarını anlattırdık:

“Şu aralar Londra’nın güneyindeki Deptford’da gerçekleşen ve İngiliz grup United Vibrations’tan saksofoncu Wayne’in organize ettiği Steam Down isimli etkinlik serisiyle büyük bir aşk yaşıyorum. Doğaçlama müzik için kurgulanmış bir gece. Harika bir takılma ortamı. İngiltere’nin caz sahnesinden müzisyenler sıklıkla orada bulunuyor. Bir yandan da müzik caz, afro beat, grime, bashment, broken beat, hip hop ve fazlasını kapsayarak farklı dönüşler yaşıyor.

Bir süredir etkinlik hakkında bir şeyler duyuyordum ama ilk kez bu gecelerin birinci yıl dönümüne katılabildim. Sahnedeki grup tam anlamıyla alev almış ve dinleyiciler de çıldırmıştı. Gecenin hissiyatı sevişmenin serbest olduğu bir açık hava festivali ile terli bir gece kulübü arasında bir yerdeydi. Karayip ilhamıyla hazırlanmış yemek ve kokteyllerin yer aldığı Buster Manthis isimli restoran / bar / konser salonunda düzenlenen etkinlikte 150 civarında katılımcı oluyor ve her hafta daha fazla insan nasıl sıkışabilir denemeleri yapılıyor. Bu geceleri bir anlamda iyileştirici de buluyorum. Oradan bir göbek dolusu müzikle ayrılıyorsun, tüm gece dans ediyorsun ve benzer zevklere sahip müzik dinleyicileriyle dolu bir salonda takılıyorsun. Artık bu etkinliklerin bir müdavimine dönüştüm. Eğer bir çarşamba akşamı Londra’da olursanız, mutlaka gelip bir göz atın!”