Zeynep Atakan ve Nevgül Bilsel Safkan’ın 6. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’na dair sohbeti

2016’da kısa film odaklı, uzun soluklu bir kültür sanat projesi olarak yolculuğuna başlayan “Kısa Film Uzun Etki”; sinemanın yaratıcı bakış açısından ve etki gücünden yararlanarak toplumsal konularda farkındalık oluşturma amacıyla Sabancı Vakfı’nın hayata geçirdiği bir projeydi. Öte yandan sinema tarihinin ilk örneklerini oluşturan; farklı janrların ortaya çıkmasında, yeni yeteneklerin keşfedilmesinde önemli rol üstlenen kısa film formatına hak ettiği değeri verilebilecek bir platform yaratılması hedeflenmekteydi.

Projenin meyvesi olan ve şimdiye dek birçok sinemacıya platform yaratan Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, bu sene altıncı kez, “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” temasıyla düzenleniyor. Platformun sanat yönetmeni, yapımcı Zeynep Atakan ile Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan bir araya geldi; yarışmanın bu sene gördüğü büyük ilgiye, platform sayesinde sanatçı üretimlerinin çok daha erişilebilir olmasına, bu erişilebilirlik sayesinde doğan fırsat eşitliğine, ilk kez verilecek olan Sosyal Etki Ödülü’ne, “Erişilebilir Her Şey” sosyal girişimine, fiziki şartlarda düzenlenecek markete ve çok daha fazlasına temas ettiler.

Şimdiye kadar Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda yer alan ana jüriler filmleri, farkındalık yaratma gücünün yanı sıra sinemasal dokunuşlarını merkeze alarak değerlendiriyor ve üç filmi ödüllendiriyorlardı. Bu sene ilk kez verilecek olan Sosyal Etki Ödülü, tema konusunda uzmanlığı olan üç kişiden oluşan, ana jüriden ayrı bir jüri tarafından tema konusunda en çok sosyal farkındalık yarattığına inanılan tek bir filme verilecek. Bu ödülün, yarışmanın amacını daha da bütünleyeceğini düşünüyor Zeynep Atakan ve Nevgül Bilsel Safkan.

Sabancı Vakfı videosuna ulaşmak için buraya, röportajın erişilebilir versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması finalistleriyle tanışın

Dijitalleşen yeni dünya düzeninde bazı işler önemini yitirirken, bazı mesleklerin ise yıldızı parladı. Bu durumun bireylerde yarattığı adaptasyon sorunu, psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkiler, ekonomik sorunların beraberinde yeni çıkmazlar meydana getiriyor. 6. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda yer alacak filmler, bu çıkmazın düşündürdüklerini aydınlatmayı hedefliyor.

12 Ocak’ta, Sabancı Center’da düzenlenecek tören öncesi açıklanan, finale kalan film ve yönetmenler şu şekilde:

* Beta 2.0 (Deniz Altun)

* Çamur (Simge Tunç)

* Kadraja Girmeyen Pandemi (Kenan Olpak)

* Korkuluk (İbrahim Mutlu Erdemir)

* Kovuk (Mustafa Büyükbayram)

* Olmak ya da Olmamak (Fatih Korgan)

* Öğretmen (Arda Meriç Kırım)

* Revize (Mustafa Yaşar)

* Sufle (Efe Tuncay)

* Yâren (Said Sakıp Demir)

* Ziyaretçi (Zafer Geyikçi)