Nocturnal Animals ve beyaz perdeden gerçek olsun istediğimiz kitaplar

Nocturnal Animals ve beyaz perdeden gerçek olsun istediğimiz kitaplar

Tom Ford’un bu ay vizyona giren filmi Nocturnal Animals, roman okuyan bir karakterle okuduğu romanın hikayesini iç içe geçiriyor. Biz de bahaneyle, beyaz perdeden gerçek olsun istediğimiz kitapları inceliyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Caner İdil

All of them Witches / Rosemary’s Baby (1968)

Yeni evli çift Guy ve Rosemary’nin hayatı, yeni bir eve taşınmaları ve Rosemary’nin gizemli bir şekilde hamile kalmasıyla değişiyor. Her şeye burnunu sokan komşularının garip davranışlarından ve kocasının onu ciddiye almamasından sıkılan Rosemary, kafasındaki soruları cevaplamak için gittiği birinden ‘All of them Witches’ adında bir kitap alıyor. İçinde kara büyü, cadılar ve ritüelleri hakkında ayrıntılı bilgiler bulunan kitap, karakterimizin kafasındaki tüm soruları cevaplasa da kaderini değiştirmesine yardımcı olamıyor.

A Match Made in Space / Back to the Future (1985)

Back to the Future serisinden Marty McFly’ın babası George McFly tarafından yazılan ‘A Match Made in Space’, romantik bir bilim-kurgu romanı. George, kitabı rüyasına giren ve şimdiki karısı Lorraine’i mezuniyet balosuna çağırmasını söyleyen Darth Vader’dan esinlenerek yazdığını söylüyor. Ama aslında Darth Vader sandığı kişi, gelecekten gelen ve annesiyle babasının arasını yapmaya çalışan oğlu Marty’den başkası değil. Bir uzaylının çöpçatanlığıyla başlayan bu aşk hikayesini okumak isterdik doğrusu.

Handbook for the Recently Deceased / Beetlejuice (1988)

Beetlejuice’un evreninde geçen ‘Handbook for the Recently Deceased’, ölüp dünyaya dönmüş hayaletler için bir kılavuz kitap niteliği taşıyor. İlk olarak Barbara ve Adam’ın aslında öldüklerini anlamalarına yardımcı olan kitap, daha sonra da bu ikiliyi dünyaya geri çağırmak için kullanılıyor. İçinde bir hayalet olarak ‘hayatta’ kalabilmek için gerekli her şeyi bulabileceğiniz bu kılavuz, ikinci şansını iyi değerlendirmek isteyenler için oldukça önemli bir kaynak.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:54’e ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar