Rastgele #6: Deniz Özturhan – Yerinde olmak istediğim 7 stand-up komedyen kadın

Rastgele #6: Deniz Özturhan – Yerinde olmak istediğim 7 stand-up komedyen kadın

Seçkilerine, zevklerine, araştırmalarına, yaratıcılıklarına güvendiğimiz çeşitli yazar, sinemacı, müzisyen, fotoğrafçı ve nice sanatçıdan zevkimize sunulan rastgele seçkilerini istiyoruz.

Kısmet Şov ekibinden olan ve 2013’te yayınladığı Kim Lan Bu Hayatımın Erkeği kitabıyla tanınan Deniz Özturhan, 7 Kasım akşamı Bant Mag. Havuz’da “Çok da Fifi” ismini verdikleri şovlarını Aslı Akbay, Buse Sinem İren, Hande Yögen, Meltem Parlak, Leyla İrem İncegül ve Şirincan Çakıroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirecek. Özturhan, Bant Mag. Havuz’daki performansı öncesinde yerinde olmak istediği 7 stand-up komedyen kadını anlatıyor.

Amy Schumer 

Şu an dünyanın en fazla izlenen ve kazanan kadın stand-up komedyeni. Geçen sene cirosu 160 milyon dolaresti. Oradan hesaplanabilir. Videomuz 3 hanım arkadaşıyla beraber yaptığı “Women Who Kill” şovundan. Şovda Marina Franklin ve Nikki Glaser de ayrıca iyiler. İsterseniz onları da listeye ekleyin 9 olsun.

Sarah Silverman

Stand up ders olarak okutulduğunda, kitaplarda adına bir ekol olarak rastlayacağız. Özellikle HBO Special’a yaptığı hepi topu 39 kişilik “We Are Miracles” şovu meraklısına adeta bir case study, bir ibret öyküsü, bir epik şiir…

Ellen Degeneres

Sadece stand-up’larıyla değil, gay ikonu oluşu, sunduğu ödül törenleri ve şık siyasi çıkışlarıyla da nezih bir başarı abidesi. Buraya 1 saatlik şov yazıyorum, yemeklerden sonra tek seferde izleyin.

Moms Mabley

Olmasaydı, olmazdık. Modern Amerikan stand-up’ının kurucularından biri, (inanmazsınız) zenci, açık lezbiyen, 1894 doğumlu bir kadın. 1969’da yaptığı canlı gösterisinden bir video kaydını bırakıp, başlığından geri geri çıkıyorum. Saygılar.

Lisa Lampanelli

Adamı affedersiniz donunda sallar. Hakarete varan seyirci sataşmaları, etnik şakaları tam ağzınıza layık.

Kathy Griffin

Şaka dağarcığını sadece ünlüleri gömmek üzerine geliştiren Kathy hanım aşırı üretken. Sanat yaşamı boyunca her yıl yeni bir stand-up plağı doldurmuş. Kendisi ayrıca Las Vegas kumarhanelerinin ve Florida huzur evlerinin kraliçesi.

Diane Spencer

Bu kıza bi yandan kılım, bi yandan da anlattığı şeyler çoook acayip. İngiliz. Belki de İrlandalı’dır. Edinburg Festivali’nde çıkmayı pek sever, giderseniz selamımı söyleyin. Özellikle en pis şakalarının olduğu videoyu bırakıyorum.

 

 

 

Benzer yazılar