1+1 Express’ten destek çağrısı var

1994’ten bu yana Roll, Meşin Yuvarlak, Bir+Bir ve Express yayınlarıyla Türkiye’nin en önemli bağımsız seslerinden olan 1+1 Express kolektifi, geçtiğimiz ekim ayında yayın hayatında yeni bir döneme girdiğini duyurmuştu. Derginin güz sayısı, basılı formata veda sayısı oldu ve 1+1 Express ekibi, çözümü yola e-dergi olarak devam etmekte buldu.


28 yıllık külliyatını dijital ortamda erişime açan kolektif, birartibir.org’da devam eden yeni dönemi için bir destek kampanyası başlattı. Bağımsız yayıncılığın her geçen gün önünün tıkandığı, düzenli matbu dergiciliğin iyiden iyiye bir hayale dönüştüğü bu atmosferde; böylesi köklü oluşumların var olmaya devam edebilmesi için bu tür destek girişimleri büyük önem arz ediyor.

“Tek seferlik bağış” ve “Aylık düzenli bağış” opsiyonlarıyla katılabileceğiniz kampanyaya ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

1+1 Express editörlerinin kaleme aldığı çağrı metni de aşağıda.

Dostlar, merhaba,

28 yıla yayılan dergi arşivimiz, Express’ler, Roll’lar, Bir+Bir’ler nihayet dijital ortamda.

Haftalık Express dergisi, “sınıfsız, sömürüsüz bir dünya” şiarıyla, arkasında bir sermaye gücü, siyasal parti / örgüt / STK bağı olmadan Ocak 1994’te yayın hayatına başladı. Patronsuz, hiyerarşisiz idare edilen, editoryal bağımsızlığını bütünüyle koruyan bir yayın olarak haftalık, 15 günlük, aylık, üç aylık periyodlarla 2022 sonuna kadar sürdü. 1996’dan itibaren Roll ve Meşin Yuvarlak, 2010’dan itibaren Bir+Bir dergileri kervana katıldı.

1+1 arşivindeki 500’ü aşkın basılı dergi nüshası birartibir.org’a taşınıyor. Bütün sayılara erişim açık. Ama dilerseniz, birartibir.org’da süren yayıncılığımıza, buradaki güncel gazeteciliğe tek seferlik, canınız istediğinde veya düzenli katkıda bulunabilirsiniz.