11 Aralık’ta Moğollar’dan yepyeni ve capcanlı albüm

Senenin başlarında Hollanda’da yeni albüm kaydıyla meşgul olduklarını duyuran Moğollar’ın  Anatolian Sun isimli, tamamı canlı kaydedilmiş albümü 11 Aralık’ta yayımlanıyor. 

Albümün prodüktörlüğünü Zen ve BaBa ZuLa’dan tanıdığımız Murat Ertel üstlendi. Kayıtlar da Haarlem şehrindeki Avrupa’nın en eski ve en büyük plak fabrikalarından Record Industry’nin hemen üstünde konumlanan Artone Studio’da doğrudan plağa aktarılacak şekilde gerçekleşti. Cahit Berkay bu süreci şu sözlerle özetliyor:

“Hayatımın en heyecanlı işlerinden biri yayımlanmak üzere. Şubat ayının sonlarında Studio Artone’da çalarken plağa kayıt yapılan ‘direct to disk’ dedikleri yöntemle albüm kaydetmiştik. Yani o gün ne çaldıysak günahı ve sevabıyla aynısını dinleyeceksiniz.”

Anatolian Sun, Gülbaba Records ve Night Dreamer Records’ın ikinci ortaklığı. BaBa ZuLa’nın 2 Ekim’de yayımlanan Hayvan Gibi albümü de aynı metotla kaydedilmişti.

Cahit Berkay, Emrah Karaca, Serhat Ersöz, Taner Öngür ve Kemal Küçükbakkal kadrosuna asma davul ve bendirde Ümit Adakale eşlik etti. 16 parçalık albümün kayıt sürecinin nasıl olduğunu merak edenleri aşağıdaki tadımlık videoya alalım. Albümün ön siparişi için de buraya tıklayarak Bandcamp’e ulaşabilirsiniz.