Moğollar’ın 50 yılı aşkın birikimi canlı kaydedilmiş “Anatolian Sun” albümünde

“Hayatımın en heyecanlı işlerinden biri yayımlanmak üzere. Şubat ayının sonlarında Studio Artone’da çalarken plağa kayıt yapılan ‘direct to disk’ dedikleri yöntemle albüm kaydetmiştik. Yani o gün ne çaldıysak günahı ve sevabıyla aynısını dinleyeceksiniz.”

Moğollar’ın Anatolian Sun’ın duyurusunu bu sözlerle yapmıştı Cahit Berkay. 50 yılı aşkın birikimi, tamamı canlı kaydedilmiş 16 parçayla yeni nesille de buluşturmayı amaçlayan albüm 11 Aralık’ta yayımlandı. 

Anatolian Sun, Zen ve BaBa ZuLa’dan tanıdığımız Murat Ertel prodüktörlüğünde, Hollanda’nın Haarlem şehrindeki Avrupa’nın en eski ve en büyük plak fabrikalarından Record Industry’nin hemen üstünde konumlanan Artone Studio’da doğrudan plağa aktarılacak şekilde kaydedildi. Cahit Berkay, Emrah Karaca, Serhat Ersöz, Taner Öngür ve Kemal Küçükbakkal kadrosuna asma davul ve bendirde Ümit Adakale eşlik etti. Albüm, Moğollar’ın efsane davulcusu Engin Yörükoğlu’nun 2011’de aramızdan ayrılmasının ardından kadroya katılan Kemal Küçükbakkal’ın kayıtlarında yer aldığı ilk Moğollar albümü.

Moğollar’ın 53 yıllık yolculuğuna ve Anatolian Sun’ın yaratım sürecine Bant Mag.’ın Ocak 2021 sayısında da yakından bakacağız. Albümün kaydediliği iki gün boyunca Antone Studio’da Elaine Groenestein’ın çektiği fotoğraflar, Anatolian Sun’ın nasıl bir atmosferde ortaya çıktığına dair fikirler verecektir.