14 -15 Şubat'taki Jens Lekman konseri öncesi kulağımıza takılan 5 Aşk şarkısını listeledik

Garanti Caz Yeşili konserler serisinin geçen ay Nublu’da izlediğimiz Mop Mop ve Nadeah’tan sonraki konuğu İsveç’li İndie-Pop müzisyeni ve aşk şarkıları yazarı Jens Lekman!

2000’den bu yana müzik yapan özellikle 2007 yılında çıkardığı Night Falls Over Kortedala albümüyle  müzik dinleyicisinin gönlünde yer edinen Lekman, romantik melodiler ve ince gitar tınılarıyla bağımsız müzik dünyasında adını duyurmuş bir isim. 14-15 Şubat günlerinde iki gece üst üste olan Garanti Caz Yeşili konserlerinin bu ayki durağı ise Salon IKSV olacak. İstanbul’lu müzik severlerle buluşmaya hazırlanan Jens Lekman’dan sonraki Caz Yeşili konuğu ise 27 Şubat’ta Guillaume Peret & The Electric Epic olacağını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Konser Saati : 21:30

Küçük bir kasaba olan Angered’de doğup büyüyen Jens Lekman burada  küçük cdler doldurarak müzik yapmaya başlayalı on üç sene olmuş. Fakat müzik dinleyicisinin onunla tanışması 2004’te When I Said I Wanted To Be Your Dog ve  2007’de Night Falls Over Kortedala ile oldu. Bu albümlerdeki tüm kırılganlığını ortaya serişi ve kimi zaman kendiyle olduğu gibi dalga geçisi kısacası doğallıyla adını yıllar içinde duyurdu. 2012’de tam beş sene sonra son derece üzücü bir ayrılığın ardından yazdığı, on şarkıyı topladığı I Know What Love Isn’t ile geri dönen Lekman “kırık kalpler hakkında yazmayacağım, bu zor bir durum” demiş ama yine de kendine ket vurmadan içini dökmüştü. Şehirden şehire gezerken bulamadığı evini bir insanın içinde ararken hatta bulduğunu sanırken nasıl da kaybettiğini çekinmeden anlatan Lekman 14 Şubat günü İstanbul’a konuk olmaya hazırlanıyor, biz de konsere hazırlık mahiyetinde Jens Lekman’dan bizi sarıp sarmalayacak aşk şarkılarını seçtik:

5- Your Arms Around Me

4- And I Remember Every Kiss 

Daha önce Bant Mag’in düzenlediği Kulaktan Kulağa Serisi kapsamında 14 Şubat 2008’de izlediğimiz Jens Lekman’ı izlemeye gelecek olan İstanbullu müzik severleri iki günlük aşk, kalp kırıklıkları ve kendini tamir edip yeniden hayata karışmak üzerine pek çok söz bekliyor olacak. Bir gezgin olan Lekman bol bol dolaştığı yerleri, edindiği hikayeleri şarkılarına katmayı es geçmeyecek. Konserlerini de izleyenler bilir ki kendisi seyircisi ile bağlantısını koparmayıp sevimli hatta tuhaf hikayelerini dinleyicisiyle paylaşmayı pek sever. Gitarıyla, kimi zaman a capella sözleriyle her türlü süpriz sizi beklerken Jens Lekman konserlerinde onun ruh halini tamamen hissetmek mümkündür çünkü yine olduğu gibi olacaktır. O nedenle sokaklara taşıp bir yandan şarkı söyleyip bir yandan da Jens Lekman’la sohbet etmeyi bile aklınızdan geçirin çünkü daha önce oldu!

İşte tüm bu sebeplerle kendisini merakla ve eski bir dostu görecekmişçesine hevesle bekliyoruz.

3- I Know What Love Isn’t

2- The End Of The World Is Bigger Than Love

1- You Are The Light