14 yılın ardından yeni “Death Note” mangası

Popüler seri Death Note, uzun süredir farklı mecralardaki yayınlarıyla kapsamını genişletmekte. Önümüzdeki günlerde Japonya’da yayımlanacak Death Note Short Stories isimli sürpriz bir sayıyla tam 14 yılın ardından ilk kez manga sayfalarına dönüyor.

Jump SQ‘nun Mart 2020 sayısında yayımlanan ve Shinigami Ryuk aracılığıyla ölümün gücünü öğrenen genç öğrenci Minoru Tanaka’ya odaklanan Death Note A Kira bölümünü de içerecek olan bu yeni derleme, 226 sayfadan oluşacak. Koleksiyonun kapağında da Minoru Tanaka’yı görüyoruz.

Death Note’un yeni kısa hikâyelerinin Japonya’daki çıkış tarihi 4 Şubat. Viz Media, mangayı İngilizce’ye çevirecek ancak henüz bu versiyonun yayın tarihi belli değil.

Orijinal Death Note manga serisi, Tsugumi Ohba tarafından yazılmış ve Takeshi Obata tarafından çizilmişti. İlk olarak 2003’ten 2006’ya kadar Shueisha’nın manga dergisi Weekly Shōnen Jump‘ta yayımlanan 108 bölüm, 30 milyondan fazla kopya satan 12 ciltlik bir seriye dönüşmüştü. Mangadan sonra bir anime uyarlaması, bir light novel ve çeşitli video oyunlarının yanı sıra üç canlı aksiyon filmine de sahip olan seri, 2015 yılında Death Note: New Generation adlı bir mini diziyle ekrana taşınmıştı.

2019’da bir Amerikan uyarlamasına imza atan Netflix’in ikinci film için de çalışmaları sürdürdüğü ve yapım aşamasına başlandığı biliniyor. Death Note, son olarak Rusya’da St. Petersburg Bölge Mahkemesi’nin gençleri şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle bazı bölümlerini yasaklamasıyla gündemimize gelmişti.

Yazı: Bahriye Şevval Gülteki