15 kısa film, 17 yönetmen: Zeynep Dilan Süren yanıtlıyor

Bant Mag. No:75 için kısa metraj çalışmalarıyla son bir sene içinde ses getirmiş kimi sinemacılara ulaştık, yanıt aldığımız 17’sine kısa film denen formata dair düşünüp konuşmak istediklerimizi bir bir sorduk: Son filmlerinin üretim süreci nasıl gelişti? Ne gibi tecrübeler edindiler? Onları harekete geçiren, hikâyelerini anlatmaya iten motivasyonlar neler? Kısa filmin Türkiye sinemasındaki konumunu nasıl yorumluyorlar? Festivaller ve ödül sistemi hakkında ne düşünüyorlar? Kısa film çekmek isteyip de fikir aşamasında kalanlara ne tavsiye ediyorlar? Kısa filmin geleceğiyle ilgili ne gibi öngörüleri var?

Büyük İstanbul Depresyonu

Yönetmen: Zeynep Dilan Süren

Didem ve Ayşe İstanbul’da yaşayan, öğrencilikleri biteli bir süre geçmesine rağmen hala iş bulamamış iki genç kadındır. 4. kısa metrajını çeken Zeynep Dilan Süren’in önceki filmleri; Rozerin, Neden? ve Ben Neden İntihar Etmişim?

Zeynep Dilan Süren yanıtlıyor
“Sonunda şaşırdığım kısa filmlerden sıkılıyorum artık. Eskiden öyle değildi.” 

“Üniversite mezuniyeti yaklaşırken içine düşeceğim durumu önceden sezip bununla ilgili bir şeyler yapmak istedim. O sırada tek gündemim buydu. İş bulabilecek miyim? Nasıl yaşamımı sürdüreceğim?”

“Beni harekete geçiren, hikâye anlatmaya iten nedir, emin değilim. İçimde öyle bir istek oluveriyor. Bazen de o motivasyon hiç ama hiç olmuyor. Geriye dönüp o motivasyona sahip beni anlamaya, hatırlamaya çalışıyorum.”

“Üretim sürecinin bütün evrelerinin kendine has sancıları var. Hangi evredeysem en zorunun o olduğunu düşünüyorum hep. O kadar zor bir süreç ki birlikte ürettiğiniz insanlar olmasa ve içinizdeki istek güçlü bir şekilde orada bulunmasa yarım kalabilir. Çok sabırlı olmak lazım, onu öğrendim.”

“Sonunda şaşırdığım kısa filmlerden sıkılıyorum artık. Eskiden öyle değildi. İnsanın neyi beğendiği, neyi etkileyici bulduğu değişebiliyor. Zaten kısa bir zaman var elimizde, onda da şaşırmak yoruyor beni.”

“Kısa film yapma sürecinde en zor olan para bulmak tabii ki. Bu tahmin ediyorum dünyanın her yerinde böyledir.”

“‘Bu dijital çağın şahsi hatıra defterleri’: 15 kısa film, 17 yönetmen” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No:75’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...