16. Akbank Kısa Film Festivali başlıyor

2004’ten bu yana düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali 16-26 Mart tarihleri arasında 16. kez kısa film meraklılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Her yıl ulusal ve uluslararası birçok kategoriden filme yer açan Akbank Kısa Film Festivali’ne bu sene de 74 ülkeden 2217 kısa film başvuruda bulundu.

Festival programı; “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” olmak üzere sekiz bölümden oluşuyor. 

Festivalin “Deneyimler” bölümüne konuk olacak Mehmet Fazıl Coşkun, ilk yıllarından bu yana çalışmaları ve ilk uzun metraj filmi olan Uzak İhtimal gösterimlerinin ardından izleyiciyle bir söyleşi de yapacak. Prömiyerini 68. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan ilk uzun metraj filmi Tuzdan Kaide, kısa filmleri ve söyleşisiyle “Kısadan Uzuna” bölümünün bu seneki konuğu ise Burak Çevik. “Belgesel Sinema” bölümünde ise Slovenyalı yönetmen Siniša Gačić‘in Daughter Of Camorra belgeseli gösterilecek ve yönetmenin film hakkında nasıl bir çalışma prensibi üzerinden ilerlediğine dair bir söyleşi gerçekleştirilecek. 

Festivalin en önemli ve destekleyici bölümlerinden biri olan “Forum” bölümünde ise genç sinemacıları teşvik edecek kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesini amaçlayan, bu açıdan uluslararası ve ulusal zeminde oldukça önemli olan Kısa Film Yarışması bulunuyor. Yazar ve yönetmen Melih Saraçoğlu’nun düzenleyeceği senaryo atölyesinin de dahil olduğu bu bölüme bu yıl 752 proje başvurdu. Başvuran senaryolardan yapılan elemenin ardından finale kalan sekizi içerisinden en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Festivalin “Özel Gösterim” bölümünde ise oldukça parlak bir dönemden geçen Güney Kore sinemasından kısa filmlere yer verilecek.

Değerli yönetmen Jane Campion’ın kısalarına ayrılmış ilgi çekici bölümlere de yer verilecek festivalde Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerde yer almış ve ilgi görmüş filmler de her sene olduğu gibi seyirciyle buluşacak. 40 ülkeden 109 kısa, 3 uzun metraj filmin meraklısıyla buluşacağı festival programında; çektiği alegorik filmlerle aklımıza kazınan, Yunan Yeni Dalgası’nın önde gelen isimlerinden Yorgos Lanthimos’un da bir kısa filmi var.

Ayrıca katılımcıları; Öykü Karayel, Tamer Levent, Can Evrenol gibi oyuncu ve yönetmenlerin sektöre ve mesleğe dair deneyimlerinii aktaracağı kapsamlı bir atölye söyleşi dizisi de bekliyor.

Festival kapsamında ulusal ve uluslararası senaryoların değerlendirmeleri jüri tarafından yapılıp en iyi filmler belirlenecek ve ödül alan filmler 2004 yılından itibaren geleneksel hale gelmiş hem genç seyirciye hem de genç sinemacılara bu deneyimi sunduğu için oldukça önemli olan Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde etkinliği kapsamında 22 şehir ve 40 üniversitede seyirciyle buluşacak.

Festival programını buradan inceleyebilirsiniz.

Yazı: Selcan Kuhak

Yükleniyor...