16. Filmekimi 29 Eylül - 8 Ekim tarihlerinde İstanbul’da

Bu seneki Cannes Film Festivali’ne damgasını You Were Never Really Here, The Square gibi filmlerin de izleme şansını yakalayacağınız 16. Filmekimi, 29 Eylül – 8 Ekim tarihlerinde İstanbul’da ve ekim ayı boyunca altı farklı şehirde sinemaseverler ile buluşacak.

İKSV tarafından düzenlenen Filmekimi, bu sene de yine birçok önemli yapımı programında ağırlayacak. Cannes Film Festivali’nde bu sene Altın Palmiye ödülü kazanan, Ruben Östlund’un nefis filmi The Square, Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen Robin Campillo imzalı BPM, yine Cannes’dan En İyi Senaryo Ödülü ile ayrılan The Killing of A Sacred Deer ve özellikle festivalin en çok konuşulan isimlerinden olan (aynı zamanda Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne de layık görülen) Joaquin Phoenix’li You Were Never Really Here’ın aralarında bulunduğu seçkisiyle bu sene sinemaseverleri karşılayacak olan Filmekimi, Beyoğlu ve Atlas Sinemaları, Kadıköy Rexx Sineması ve Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda 29 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Fransız sinemasının önemli isimlerinden Bruno Dumont’un filmi Jeanette’in de programda yer alması şerefine, filmin müziklerini yapan Fransız müzisyen Igorrr 2 Ekim’de Salon İKSV’de bir performans gerçekleştirecek.

Filmekimi, 27-29 Ekim’de ilk kez Bodrum’da, 6-8 Ekim’de Edirne’de, 13-15 Ekim’de Eskişehir’de, 13-17 Ekim’de Ankara’da, 20-22 Ekim’de Diyarbakır’da ve 20-24 Ekim’de İzmir’deki gösterimlerle sürecek.