2. İstanbul Sessiz Sinema Günleri başlıyor

İlki geçtiğimiz sene İstanbul Modern’de gerçekleşen Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin ikincisi bugün başlıyor. Önümüzdeki dört gün boyunca gerçekleşecek gösterimlerin en keyifli özelliği ise canlı müzik eşliğinde yapılacak olan gösterimler olacak.


Sinemaseverlerin merakla beklediği performanslar ve filmleri görebileceği İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin bu seneki teması “Modern Kadının Doğuşu”. Charlie Chaplin ve Keaton klasik filmleri başta olmak üzere kadın yönetmenlerin filmleri, sessiz ama renkli sinema filmleri, Alman dışavurumculuğunu işleyen filmler ve dahası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin programında yer alıyor. Bu dört günün en ilginç etkinliklerinden biri ise daha önce yayınlanmamış Osmanlı dönemi görüntülerinden oluşan gösterim olacak.

rapsodia_satanica

İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde gösterimi yapılacak filmlerin neredeyse tamamı, yerli sahneden birçok önemli ismin performansı ile birlikte sinemaseverler ile buluşacak. Faust: Bir Alman Halk Hikayesi‘nin müziklerini Utku Öğüt ve Erdem Dijle; Bir Pazar Günü‘nün müziklerini Gökçe Akçelik, Barkın Engin, Burak Tamer, Selçuk Artut; Güzellik Ödülü‘nün müziklerini Stephen Horne yapacak ve daha birçok isim dört gün boyunca İstanbul Modern’de izlenebilecek. Filmlerle birlikte izlenecek olan performansların yanı sıra her filmin ayrı birer sunucusu da olacak. Detaylı programa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.