5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Aralık’ta

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri bu sene beşinci kez Kino İstanbul tarafından düzenleniyor. Sessiz sinema fanları, 5-9 Aralık 2018 tarihlerinde Akbank Sanat Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Kadıköy Sineması ve bomontiada ALT’ta geçekleşecek gösterimleri takip edebilecek. Festivalin bu yılki teması “Teknoloji” ve bu bağlamda dijitalleşme, teknoloji ve film arşivciliği gibi konular gündemde olacak. Sessiz Sinema Günleri’nde Fransız avangart sinemasından Sovyet sinemasına, Osmanlı’dan görüntülere uzanan zevk ve keşif dolu bir program karşımızda.   

Festival kapsamında yerli ve yabancı akademisyenlerin, araştırmacıların, küratörlerin filmlere özel sunumları izlenebilecek ve elbette her zaman olduğu gibi filmlere canlı müzikler eşlik edecek. Filmlere enstrümanlarıyla eşlik edecek müzisyenler arasında  başta Stephen Horne olmak üzere Frank Bockius, Ayşe Tütüncü, Benoit Gilles, Uninvited Jazz Band, Özün Usta, Orhan Deniz, Onur Başkurt ve Tuncer Duman sahnede olacak.

Sinemanın erken döneminin yıldızlarından Danimarka asıllı oyuncu Asta Nielsen’a özel bir bölüm ayıran festivalin “teknoloji” teması çerçevesinde AOW Productions ve Yeşim Tabak küratörlüğünde 20. yüzyıl başlarındaki teknolojik sıçramayı ortaya koyan, Avrupa’dan kısa metraj belgeseller gösterilecek. İtalyan yönetmen Marco Roncoroni imzalı ve 1915 tarihli, havacılık teknolojisine göndermeler yapan Filibus da bu çerçevede programda yer alacak.

Fransız avangart sinemasına ayrılan ve Fransız sinemateğinden Emilie Cauquy küratörlüğündeki seçkide 1. Dünya Savaşı üzerinden insanlar üzerinde savaşın oluşturduğu şok etkisi araştırılacak ve dönemin çığır açan yönetmenlerinden deneysel kısa filmleri izlenecek.

Les Deux Timides (İki Tatlı Utangaç, 1928) ve L’Inhumaine (Zalim Kadın, 1924) filmlerinin kayıtlı müzikleri eşliğinde gösterileceği festivalde bu yıl ilk kez Sovyet sinemasına da yer verilecek. Dziga Vertov’un Man With A Movie Camera’sı (Kameralı Adam, 1929) ve Sinematek/Sinemaevi iş birliğiyle gerçekleşecek Fragment of An Empire (İmparatorluk Kalıntısı, 1929) gösterimi bu program dahilinde izlenecek.

Festivalde gösterilecek diğer filmler, düzenlenen diğer programlar ve panellerle ilgili detaylar için sizi buraya alalım.