2. İstanbul Tasarım Bienali yarın açılıyor!

2. İstanbul Tasarım Bienali yarın açılıyor, biz gittik gördük ve mutlaka siz de gidin görün diyoruz!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tasarım Bienalini merakla beklemekteydik. Küratörlüğü Britanyalı yazar ve küratör Zoe Ryan tarafından yapılan bienalin ana başlığı: “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil”, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda yarın açılıyor ve 14 Aralık’a kadar gezilebiliyor.

Avustralya’dan Çin’e Fransa’dan Japonya’ya Meksika’dan Türkiye’ye Hollanda’dan ABD’ye dünyanın farklı coğrafyalarından yenilikçi yaklaşımları benimseyen projelere yer veren bienalde toplam 53 proje var ve kafaları meşgul eden soru: “Şu anda gelecek nedir?”

Tasarım, teknoloji, moda, grafik tasarım, şehircilik, ürün tasarımı, film ve yemek gibi bir dolu alana uzanarak çok çeşitli konuyu kapsayan bienalin günümüz tasarım çalışmalarının bir portresini çizmesi isteniyor.

Sergi alanı işlerin içeriğine göre beş bölüme ayrılmış. Farklı manifesto konularına göre derlenen bölümler: Yayın Bölümü, Kişisel Bölüm, Kaynaklar Bölümü, Norm ve Standartlar Bölümü ve Toplumsal İlişkiler Bölümü olarak belirlenmiş.

Tasarım Bienali gezintimizden birkaç not ve öneri:

ABC manifesto :

Kendi manifestonu yazdır! Süper bir deneyim. Kapıda özel karşılanıyorsunuz ve özgüven, nefret vb gibi hislerinizi ilgilendiren malzemeleri bir sepete atıyorsunuz, arada nefret danışmanlığına uğrayıp çığlıklar atabiliyorsunuz ve de dev bir bilgisayar dairesinden de manifestonuz print ediliyor. Anlatmakla olacak iş değil! Mükemmel! Kesin görün. Zaten asıl bu manifesto macerasını hazırlayan ekip görmeye değer.

Workout computer / spor bilgisayarı:

Workout computer aslen bir devasal bir klavye ama vücudunuzun her yerini çalıştırmayı hedefliyor, süper spor yapmanızı sağlıyor ! Kendi metninizi yazarken aynı zamanda ayağınızla space tuşuna, sağ kroşenizle delete’e vs basıyorsunuz. Arada harfler, noktalama işaretleri ve en son ‘print’ yumruğu ve ardından metniniz bir printer’dan çıkıveriyor !

*Bir de önemli bir bilgi verelim. Bu harika icadı hazırlayan ekip aslen Bless isimli yaratıcı bir moda markası tasarımcıları ve sahibi. Geçtiğimiz Bant Mag. basılı sayısında birlikte bir proje yapmıştık, Bant’ı hack’lemişlerdi bir nevi. Görenler hatırlar, kocaman hatalar yapmışız gibi görünen tekrarlanan çift sayfalarımız vardı. Aslen o sayfalar bu Bless markasının reklamıydı. Bienalde Spor Bilgisayarı / Workout Computer odasına giderseniz aynı zamanda geçtiğimiz ayın basılı Bant Mag.’larıyla da karşılaşabilirsiniz.

IMG_5518

Nasalo koku sözlüğü:

Şehrin koku sözlüğü, metod olarak haritayı kullanan, gerçekten koklamanızı sağlayan vede çeşitli sözcüklerle sizin yaşadığınız şehre dair hislerinizi başka kelimelere döküp yorumlayan zevkli bir proje. Saklamayı çok isteyeceğiniz projenin koku haritasını da edinebilirsiniz.

Yeni hayatta kalmacılık:

Afet sonrası kaçarken yanınıza alacağınız acil durum çantalarının, gelecekte bir yerde kime göre nasıl farklılaştığını örnek kaçış kitleriyle ve hikayeleriyle görmelisiniz.

IMG_6550

Ayrıca “Tasarım Rotaları” var:

Bienale paralel olarak gerçekleştirilecek Tasarım Rotaları’yla şehirde bienal keyfi yaşanacak. Akademi Programı‘ndaysa 31 üniversiteden 70’e yakın projenin katılımıyla Antrepo 7’de özel bir sergi duyuruluyor. Akademi Programı bu sene ayrıca oluşturulan bir dijital platform üzerinden de takip edilebilecekmiş.

1-2 Kasım’da Kadıköy’de

Bir de bienal ve TAK Kadıköy işbirliğiyle hayata geçen, 72 Hour Urban Action ekibinin “Kadıköy’den Bul Kadıköy’de Buluştur” başlıklı projesi sözkonusu. Beş kent mobilyası, Kadıköy’ün beş buluşma noktasında uygulanacak. Tasarımlar, Kadıköy’ün farklı noktalarında 1 Kasım Cumartesi ve 2 Kasım Pazar günleri geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak hepberaber yapılıyor olacak.

İstanbul Tasarım Bienali’nin ortak alanı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu (Kemeraltı Cad. No:25 Galata, İstanbul), Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00, Perşembe günleri ise 10.00-20.00 arası gezilebilecek.

Akademi Programı ve diğer etkinliklerin yer aldığı Salıpazarı Liman Sahası’nda bulunan Antrepo 7 ise Pazartesi hariç her gün 10.00–19.00 saatleri arasında açık olacak.

IMG_6563
IMG_6564
reading room
repair society


IMG_5529
IMG_6565
IMG_6557
IMG_5526

3 Kasım Pazartesi günü ise her iki mekân da ziyarete açık.

tasarimbienali.iksv.org

Fotoğraflar: Aylin Güngör