Teftiş: Sleep Party People @ Salon IKSV // 22 Şubat 2014

Danimarkalı müzisyen Brian Batz’in stüdyoda tek, sahnede dört kişilik projesi Sleep Party People geçtiğimiz cumartesi akşamı Salon IKSV sahnesindeydi.

Yeri geldiğinde derin ve sert bir post-rock hissiyatı yaratan dinamizmi, yeri geldiğinde sakin ve rüyasal bir dream-pop atmosferi yaratan duygusallığı ve enfes “tuşlu çalgılar & vocoder’lı vokal” uyumuyla öne çıkan SPP, bugüne kadar Sleep Party People (2010) ve We Were Drifting on a Bad Song (2012) olmak üzere iki stüdyo albümü yayınladı. Bu yıl içerisinde yeni bir albüm yayınlamaya hazırlanan grubun her ne kadar Türkiye’deki ilk konseri olsa da, SPP seyircisi Salon’un alt katını da üst katını da daha konser başlamadan doldurmuş durumdaydı.

asd2

Sahneye çıkmalarının hemen ardından maskelerini takan grup üyeleri We Were Drifting on a Bad Song albümünde yer alan ilk iki parça (“A Dark Good Heart” ve “Chin”) ile sahneye ısınırken, biz de zihnimizi boşalttık. Bu ikilinin ardından gelen “10 Feet Up”, Salon’un başarılı görsel efektleri eşliğinde yer yer sakince dans edeceğimiz, yer yer sadece gözlerimizi kapatıp hayaller kurmak isteyeceğimiz harikulade bir performansın asıl başlangıç noktası oldu. İlk paragrafta da bahsettiğim gibi parçalar Brian Batz tarafından yazılmış olsa da, grup halinde sergilenen canlı performansta da en az kayıtlar kadar net bir soundla karşılaştık. Zaman zaman karşımıza çıkan emprovize uzatmalar, art arda gelen bazı şarkıların birleştirilmesi (“We Were Drifting On a Sad Song” + “An Iris Pseudocorus”) ve aynı metronomda kafa sallayan siyah kapşonlu dört tavşan görmemiz konserin üzerimizde bıraktığı etkiyi güçlendiren unsurlar arasındaydı.

Şarkılar arasında seyirciyle iletişim kurmayı pek tercih etmeyen grup, herkesin heyecanla beklediği son parça “I’m Not Human at All” öncesinde yeni albüm yayınlandıktan sonraki bir İstanbul konseri için seyirciyle samimi bir anlaşma yaptı. Ardından o meşhur CPHX Sessions videosu ile zihnimize kazınan performansın çok daha iyisiyle, yaklaşık bir saat süren bu etkileyici performansı noktalayıp tekrar maskelerini çıkaran SPP üyeleri, izleyicilerin fotoğrafını çektikten sonra alkışlar eşliğinde sahneden ayrıldı.

Setlist:
A Dark Good Heart
Chin
10 Feet Up
The Dwarf and The Horse
Gazing at the Moon
Notes to You
We Were Drifting On a Sad Song
An Iris Pseudocorus
Heaven Is Above Us
Things Will Disappear Like Tears in the Rain
I Am Not Human at All