Almanya’daki gurbetçilerin müzikte yankılanan hikâyesi

Sedef İlgiç’in “İstanbul ve Berlin şehirlerinden ilham alan bir karşılaşma alanı” olarak kurguladığı istanbulberlin platformu, bu senenin Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İşgücü Anlaşmasının 60. yılı olması vesilesiyle #60JahreMusik (#60YilMuzik) adlı bir projeye start verdi.

#60JahreMusik’in ilk ayağında, Türkiye’den Almanya’ya göçün son 60 yılını müzik üzerinden okumayı amaçlayan bir yazı ve röportaj dizisi, istanbulberlin’in Türkçe, İngilizce ve Almanca yayın yapan sitesi üzerinden paylaşılıyor.

Ab in den Orient Express, 1983 © Fehiman Uğurdemir – Cem Karaca, 1983’te “Ab in den Orient Express” (Şark Ekspresi’yle Gerisin Geriye) adlı oyunun hem müziklerini yaptı hem de Fehiman Uğurdemir ile birlikte oyunda rol aldı. 

Göç tarihine farklı perspektiflerden yaklaşmanın peşine düşen içerikler yayımlanmaya başladı bile. “1961 yılından Berlin duvarının yıkılışına dek geniş açılı bir perspektiften Almanya’daki ‘Hayali Türkiye’nin müzik piyasasına bakan” bir dosyanın yanı sıra müzisyen ve Pop Akademie Baden-Württemberg Dünya Müziği Bölüm Başkanı Kemal Dinç’in paylaştığı müzikli göç hikâyesi bu içerikler arasında. İlk dosya kapsamında hazırlanan çevrimiçi quiz’deki 12 soruyu 12’den vuranlar arasında yapılacak çekilişle Almanya’dan Grup Doğuş’un Ironhand Records’dan çıkan plağı da hediye ediliyor. Düzenli olarak güncellenen yazı dizisini buradan takip edebilirsiniz.

istanbulberlin, proje kapsamında eylülde İstanbul ve Berlin’de söyleşili ve performanslı 2 etkinlik de düzenleyecek. Berlin etkinliği Frühstück Alla Turca: Misafir İşçi Havalarıyla Yeni Dalga Arasında, 5 Eylül Pazar günü saat 10:00 itibariyle Festsaal Kreuzberg’in bahçesinde. DJ ve performansların internette canlı yayınlanacağını da ekleyelim.

İkinci ayağı için bir podcast serisi ve prestij kitabı tasarlayan #60JahreMusik projesine dair detaylar ve gelişmeler için istanbulberlin’in sosyal medya hesaplarını takibe alabilirsiniz.  

Giriş görseli: Mikrofonda Asuman Çevikkalp, en solda Metin Türköz © Alpin Harrenkamp