26. İstanbul Caz Festivali,“Parklarda Caz” konserleriyle başlıyor

26. İstanbul Caz Festivali programı, başta Kamasi Washington, Snarky Puppy ve ekipçe bizi çokça heyecanlandıran Makaya McCraven olmak üzere nefis isimlerle dolu. Festival bu hafta sonu şehrin parklarına yayılacak ücretsiz “Parklarda Caz” konserleriyle başlıyor. 

Açık havada, yeşiller içinde konser keyfi yaşatacak “Parklarda Caz”ın ilk günü 29 Haziran Cumartesi Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde saat 18:00’de start alıyor. Genç Caz Yarışması’nın kazananları arasında bulunan Minus Two, Standart Mafyası ve Blue Monk’tan sonra 11 Barselonalı kadın müzisyenden oluşan Balkan Paradise Orchestra sahnede olacak. 2015’te kurulduğundan beri orkestranın en büyük amacı, Batı Avrupa ezgilerini tüm dünyanın ritimleriyle birleştirdikleri parçalarıyla “dünyanın her köşesine parti, dans ve eğlenceyi taşımak.” Mart 2018’de ilk albümleri K’ataka’yı yayınlayan genç kadınlar, caz alanındaki yeni nesil keşiflerden.

Parklarda Caz’ın ikinci gün konserleri saat 17:30’da Anadolu yakasında, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da başlayacak. Önceki gün de çalacak Minus Two, Standart Mafyası ve Blue Monk’a ek olarak Kazım Quintet, Bilge Günaydın Trio ve document1 sahnede olacak. Etkinliğin finali de önceki gün olduğu gibi Balkan Paradise Orchestra’ya emanet.

İstanbul’un 27 farklı mekânında 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı buluşturacak 26. İstanbul Caz Festivali 18 Temmuz’a kadar devam edecek. Detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz:

(Yazı: Cansu Çubukçu)