28. Oyuncular Birliği Ödülleri’nden sürprizi bol sonuçlar

Seçimleriyle ödül sezonu yarışına yön verebilecek güce sahip oluşumlardan biri Oyuncular Birliği, resmî adıyla Screen Actors Guild. ABD sinema ve televizyon endüstrilerinde ter döken oyuncuları bir araya getiren, 50’lerden bu yana varlığını sürdüren meslek birliği; 1995’ten beri yılın en iyi performanslarını onurlandırdıkları ödülleriyle -Akademi üyelerini büyük oranda oyuncular oluşturması sebebiyle- Oscarlar için önemli bir yol gösterici.

2021 yılının sinema ve televizyon senesini değerlendiren Oyuncular Birliği, Santa Monica’da düzenlenen ve naklen TNT ile TBS kanallarında yayımlanan töreniyle 28. kez ödüllerini dağıttı. Sinema kanadında, bu senenin sonucunu tahmin etmesi belki de en zor dalı olan En İyi Kadın Oyuncu’da The Eyes of Tammy Faye ile Jessica Chastain galip gelirken, Erkek Oyuncu’daki Will Smith – Benedict Cumberbatch çekişmesinin kazananı King Richard ile Smith oldu. Yılın öne çıkan bağımsızı CODA yalnızca Toplu Performans ödülüyle yetinmedi, Troy Kotsur da sürpriz biçimde kategorisinin ödüle uzanan ismiydi.

CODA ekibi

Televizyon kanadında Succession ve Squid Game arasında kıyasıya bir rekabet izledik diyebiliriz. Succession, Toplu Performans (Drama) ödülünü kazandı kazanmasına fakat dizinin böylesine güçlü bir sezonunda En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödülü Lee Jung-jae ile Jung Ho-yeon’a kaptırması, hafife alınmaması gereken bir gelişme. Squid Game’in aynı zamanda birlik tarihinde adaylık kapmış ilk İngilizce olmayan dizi olduğunu hatırlatalım.

İşte 28. Oyuncular Birliği Ödülleri’nin tüm kazananları:

SİNEMA

En İyi Toplu Performans: CODA
En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
En İyi Erkek Oyuncu: Will Smith (King Richard)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose (West Side Story)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur (CODA)
En İyi Dublör Performansı: No Time to Die

Lee Jung-jae ve Jung Ho-yeo

TELEVİZYON

En İyi Toplu Performans (Drama): Succession
En İyi Toplu Performans (Komedi): Ted Lasso
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Jung Ho-yeon (Squid Game)
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Lee Jung-jae (Squid Game)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Jean Smart (Hacks)
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Jason Sudeikis (Ted Lasso)
En İyi Kadın Oyuncu (TV Filmi & Mini Dizi): Kate Winslet (Mare of Easttown)
En İyi Erkek Oyuncu (TV Filmi & Mini Dizi): Michael Keaton (Dopesick)
En İyi Dublör Performansı: Squid Game